Ano čtete správně. CZ NIC včera na svém Twitteru oznámil, že se hranice počtu zaregistrovaných českých domén dostala přes číslo 1 400 000.

 

Pokud Vás zajímají pravidelné reporty a chtěli byste si přečíst, jak si vede česká doména v průběhu let, tak se můžete podívat na články:

 

Nárůst počtu domén

Česká doména se může pyšnit stále narůstajícím počtem zaregistrovaných domén. Sice je to zatím zlomek toho, co mají ostatní domény (například .EU o které jsem psal v článku: Jak si vedla .eu doména v prvním čtvrtletí 2021?), ale i tak je to velice pěkné číslo.

Níže uvedený graf zobrazuje vývoj počtu zaregistrovaných domén od roku 1999.

[Odkaz na grafické znázornění]

 

Oficiální zpráva od CZ NIC

Včera vyšla i oficiální zpráva od CZ NIC, která tento fakt potvrzuje.

„Registrovaných domén .CZ stále přibývá. Podle našich statistik vzrostl v loňském roce jejich počet oproti roku 2019 o 3,2 procenta. Částečně k tomu přispěla pandemická situace a s ní spojené restrikce, které přinutily uživatele přesunout některé své aktivity čistě do digitálního prostoru. Meziročně například stoupl počet e-shopů, a to téměř o polovinu. Věřím, že současný trend v registracích domén .CZ, který ukazuje na jejich nenahraditelný význam, ale i efektivní správu, bude pokračovat i po odeznění koronavirové krize,“ 

uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

 

Více v článku: DOMÉN S KONCOVKOU .CZ JE UŽ JEDEN MILION ČTYŘI STA TISÍC

 

.cz domény a DNSSEC

Není to tak dávno, kdy jsem psal o nasazení DNSSEC zabezpečení u českých domén u Gigaserveru: Aktivace DNSSEC u GIGASERVER.CZ

Kde jsme informovali o nasazení DNSSEC u všech domén, které využívají DNS u Gigaserveru.

 

Co je DNSSEC?

DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost doménových jmen. Principem DNS je překlad jmenných internetových adres, jako například www.wladass.cz , na adresy číselné, kterým počítače rozumějí a jejichž pomocí dokážou zajistit zobrazování webových stránek, odesílání e-mailů, telefonování po Internetu a další běžné internetové služby. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech. Jak DNSSEC funguje můžete zhlédnout ve videu.

V době psaní původního článku bylo technologií DNSSEC zabezpečeno něco kolem 50% domén. Dnes je toto číslo o 10% vyšší. 

 

Aktuálně využívá DNSSEC 60% českých domén.

 

Popularita CZ domény u nás

Vzhledem k tomu, že se jedná o nadnárodní doménu, tak by bylo pochopitelné, aby se česká doména nejvíce používala mezi českými zákazníky a majiteli domén vůbec.

Zeptali jsme se u Gigaserveru, jak jsou na tom s populariou cz domén u českých zákazníků a odpověděli:

.CZ doména je u našich klientů jasná volba. Pokud se podíváme na objednávky, které domény registrujeme – tak sedm z deseti registrovaných domén u GIGASERVER.CZ připadá právě na .CZ doménu. Z toho je naprosto zřejmé, že pokud se jedná o tuzemský projekt a doménové jméno je volné, klient si téměř s jistotou vybere .CZ doménu. Mezi další oblíbené domény naších zákazníků patří .EU domény (podíl 11 %) .COM domény (podíl 9 %) a .SK domény (podíl 4 %).

 

Tento fakt nám potvrdil i Jan Horák ze společnosti Subreg, který uvádí:

Popularita cz domény je z našeho pohledu u českých zákazníku stále dominantní. Naši domácí zákazníci nejvíce využívají právě tyto domény, po nich následuje .com a jako třetí je dle našich statistik (https://subreg.cz/cz/statistics_full/)  .eu doména.

 

Takže popřejme cz doméně brzké výročí dvou miliónů 🙂 Ať její popularita i nadále roste.

Kategorie:

Domény, Novinky,

Aktualizováno: 7. 5. 2021