Podařilo se! Po sérii článků a po desítkách telefonátů a e-mailů, se to povedlo. 1.2.2024 odvysílala Česká televize v pořadu Černé ovce mojí reportáž o firmách, kterým se intenzivně věnuji už půl roku. Nevyžádané faktury jsou zlo. Pojďme na to.

Na úvod přidávám odkazy na jednotlivé články.

Nevyžádané faktury

Scénář u výše zmíněných firem je vždy stejný. Aktivně rozesílají zálohové faktury (později klasické daňové doklady) desítkám, stovkám a možná tisícům firem a živnostníků. Veškeré informace, které jsou v článcích použité jsou přímo od živnostníků a firem, kterým byly doručeny.

E-maily, které na první pohled tváří dost profesionálně a informují příjemce o neuhrazené faktuře, mají za účel „donutit“ příjemce k úhradě. V několika emailech a i na fakturách jsou malým písmenem poznámky typu „Tato zálohová faktura slouží jako cenová nabídka„. Tato textace se ale ve spoustě emailech a na fakturách už neobjevuje.

Reportáž v České televizi

V listopadu 2023 jsem byl osloven redaktorem, jestli bych se nechtěl této reportáže zúčastnit. Proč ne, řekl jsem si! A tak jsme to rozjeli. Poslal jsem mu kontakty na další lidi, kteří faktury obdrželi a někteří ji bohužel i zaplatili.

Nicméně jsem obdržel i desítky e-mailů, které potvrzují, že díky mým článkům se tomu tak nestalo.

Oslovili jsme i portál Lupa.cz, ale neměli zájem. Ale Česká televize taky dobrý ne?

Reportáž online

Celou reportáž si můžete prohlédnout v archivu na webu České televize.

reportáž v pořadu Černé ovce

Odkaz na reportáž: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097429889-cerne-ovce/224452801080201/

Díky dalším zúčastněným za super přístup a že se podíleli na tvorbě reportáže. Tím samozřejmě moje „práce“ nekončí. I díky tomu, že jsem od právníka těch firem obdržel 4 předžalobní upomínky, abych svoje články z webu smazal.

Připravujeme další kroky, které veřejně publikovat nebudu, ale pokračujeme dál. Několikrát jsem psal, že se mi tohle jednání hnusí a proto se mu budu věnovat.

Díky všem za spolupráci a držte palce!