Další článek, který se týká představení funkcí na SmazaneDomeny.cz je tu. V dnešním si ukážeme jednu z metrik, kterou můžete u smazaných domén sledovat a tou jsou data z Webarchive.

Pro připomenutí přikládám odkaz na minulý článek: Představení funkcí na SmazaneDomeny.cz – Hlídací pes

Co je Webarchive a jak může pomoci?

Webarchive je internetový archiv (nezisková organizace), buduje digitální knihovnu internetových stránek a dalších kulturních artefaktů v digitální podobě. Stejně jako papírová knihovna poskytují bezplatný přístup badatelům, historikům, vědcům, lidem s postižením tisku a široké veřejnosti.

Jejich posláním je poskytovat univerzální přístup ke všem znalostem. Začali v roce 1996 archivací samotného internetu, média, které se teprve začalo používat. Stejně jako noviny, byl obsah publikovaný na webu pomíjivý – ale na rozdíl od novin ho nikdo nezachraňoval. Dnes mají více než 26 let webové historie přístupné prostřednictvím Wayback Machine a spolupracují s více než 1 000 knihovnami a dalšími partnery prostřednictvím jejich programu Archive-It na identifikaci důležitých webových stránek.

Proč by mě měly data z Webarchive zajímat?

Webarchiv uchovává spoustu pokladů a to ze spousty internetových stránek. Já osobně, před registrací domény, nahlížím do Webarchivu, abych se podíval, jaký obsah na doméně běžel.

Zajímá mě především škodlivý a závadný obsah – jestli na doméně neběžel obsah týkající se porna, gamblingu a nebo jestli byl obsah na doméně celou dobu tématický.

Recyklace obsahu z Webarchive

Zcela bez tajností se přiznávám, že spoustu článků, které mám na menších webech, pocházejí z Webarchive. Buďto jejich části, nebo struktura a mnohdy i celý obsah článku.

Nedělám to jen já, ale celá řada lidí. Webarchive je prostě poklad a dá se využít několika způsoby.

Jak využít data z Webarchive?

Nejprve si vysvětlíme, jak se k takovým datům dostat. Na titulní straně webachivu, která funguje na adrese web.archive.org si jednoduše zadáte doménu, která Vás zajímá a necháte si zobrazit data, které pro danou doménu Webarchiv má.

webarchive data pro seznam.cz
Webarchive data pro seznam.cz

Například výše uvedený screen zobrazuje data, které má Webarchive k dispozici pro Seznam.cz

Nahoře si můžete zvolit konkrétní rok a pak konkrétní datum, pokud budeme pokračovat u Seznamu, tak třeba v roce 2000 a datum 1.3. nám Webarchiv zobrazí náhled stránky, jak v tu dobu vypadala.

Seznam.cz z roku 2000
Jak vypadal Seznam.cz v roce 2000

A samozřejmě si můžete daný obsah proklikávat, pročítat a dále zpracovávat. Konkrétní příklady, jak s daným obsahem pracuji a nebo pracují ostatní si nechám pro sebe, ale platí to, co jsem psal výše tj. to, co mě před nákupem domény zajímá.

SmazaneDomeny.cz a Webarchive data

V administraci u placeného účtu se vedle domén zobrazuje hodnota počtu záznamů ve Webarchive pro danou doménu.

SmazaneDomeny.cz - Webarchive data
SmazaneDomeny.cz – Webarchive data

U každé domény rovnou můžete vidět počet záznamů z Webarchive. Prokliknutím se rovnou dostanete na výpis konkrétních stránek a zobrazení obsahu.

Jak s těmito daty naložíte je už na vás.

Co říkají o této funkci ostatní?


„SmazaneDomeny jsou ideálním místem, kde hledat domény s historií. Ať pro posílení SEO běžících projektů, slibné domény pro nové projekty nebo pro přeprodej. V nástroji okamžitě vidím počty zpětných odkazů, odkazů na Wikipedii a záznamů ve Webarchivu. Dost mi to zjednodušuje práci.“

— Jaroslav Pajskr, www.pajskr.cz

VYZKOUŠEJTE JEŠTĚ DNES

Registrace účtu

Kategorie:

Domény, Projekty,

Aktualizováno: 19. 12. 2023