7. května 2019 vyšel oficiálně WordPress 5.2. pojmenovaný jako „Jaco“. Přináší s sebou řadu změn a vylepšení. Vzhledem k tomu, že se poslední době věnuji testování hostingů pro WordPress, tak je pro mě nejzajímavější funkce Site Health (zdraví webu).

Jak popisují novou verzi vývojáři z WordPress:

WordPress 5.2 vám poskytuje ještě robustnější nástroje pro identifikaci a opravu problémů s konfigurací a fatálními chybami. Ať už jste vývojář, který pomáhá klientům, nebo spravujete své stránky sólo, tyto nástroje vám pomohou získat správné informace, když je potřebujete.

Site Health (zdraví webu)

Tuto novou funkci naleznete po aktualizaci na verzi 5.2. v administraci WordPressu: Nástroje -> Zdraví webu

Po kliknutí se vám zobrazí základní stránka nástroje, která je rozdělená na dvě strany: Status a Info. My se nejprve podíváme na záložku Status a na její funkce.

Site Health Status

Základní obrazovka může vypadat například takto:

Zatím je pouze v angličtině, ale můžete si všimnout, že automaticky otestuje váš WordPress a zobrazí chyby. Zobrazit si můžete i „Passed tests“ což jsou položky, které máte ve své instalaci v pořádku.

Co plugin kontroluje

  • PHP Version: Zkontrolujte, zda vaše stránky používají minimální požadovanou verzi PHP a také doporučuje novější verzi, pokud je starší než doporučená verze.
  • MySQL Server version: Kontroluje zda databáze, kterou vaše stránky používají je na minimální požadované verzi (podporuje MySQL i MariaDB, jedná se o dva databázové stroje, které oficiálně podporují).
  • JSON Extension: Mnoho funkcí ve WordPressu, stejně jako pluginy a motivy, pracují s daty ve formátu známém jako JSON, tato kontrola zjišťuje, zda je to povoleno pro vaše stránky.
  • MySQL utf8mb4 support: Od verze WordPressu 4.2 podporují utf8mb4 jako znakovou sadu databáze. Ta umožňuje použití různých pokročilých písmen na vašich stránkách, jako jsou například znakové sady Han.
  • Communication with WordPress.org: Kontroluje funkčnost komunikace vaší stránky se serverem WordPress.org abyste mohli stahovat a aktualizovat šablony a pluginy.
  • HTTPS Status: Kontroluje, zda vaše stránky fungují na zabezpečeném připojení.
  • Secure communication: Kontroluje, zda vaše webové stránky mohou komunikovat s externími službami pomocí zabezpečeného připojení (SSL), mnoho služeb vyžaduje bezpečnou komunikaci a může to ovlivnit různé pluginy.
  • Scheduled events: Kontroluje, zda je služba WP Cron spuštěna a funguje tak, jak by měla. Pokud nefunguje, tak se může stát, že nemusí fungovat například naplánované úlohy a aktualizace.
  • Background updates: Sada testů ke kontrole, zda nic nebrání aplikaci WordPress, aby automaticky aplikovala drobné aktualizace (aktualizace zabezpečení / opravy chyb).
  • Loopback request: Kontroluje, zda nic nebrání spuštění zpětných smyček. Zpětná smyčka se používá ke spuštění WP Cron, jak bylo uvedeno výše a je také používána k ověření souborů po provedení aktualizací a může ovlivnit mnoho různých částí vašeho webu.

Plugin dále kontroluje i to, zda máte na webu aktuální šablony a pluginy. Pokud ne, tak doporučí jejich aktualizaci. Dále pak i to, jestli na webu máte šablony a pluginy, které nepoužíváte. Ty doporučuje smazat.

Umí odhalit i absenci tzv. default theme, což je nastavení, které použije výchozí šablonu, pokud by došlo k nějakým potížím se stávající šablonou.

Doporučenou konfiguraci pro systém WordPress naleznete na jejich webu Requirements.

Pokud vše výše uvedené zajistíte a opravíte, tak se dostanete na krásných 100% a můžete si říci, že jste udělali další krok k zabezpečení a optimalizaci vašeho WordPress webu i bez drahých rádoby odborníků, kterých se poslední dobou na internetu objevilo, jako hub po dešti.

Site Health Info

Tato stránka vám ukáže všechny podrobnosti o konfiguraci vaší webové stránky na WordPressu. Pokud se objeví něco, co by se dalo zlepšit, uvidíte to na stránce Site Health Status.

 

Jaké informace se zobrazují

  • WordPress: WordPress verze, jazyk webu, Home URL a Site URL, strukturu odkazů, multisite check, počet uživatelů.
  • Directories and Sizes: Umístění adresáře WordPress, velikost, adresář pro nahrávání souborů,umístění pluginů a velikost, velikost databáze a celkovou velikost instalace.
  • Active Theme: Název aktivní šablony, verze, autor, web autora, nadřazené šablony, funkce šablony, umístění adresáře šablony (umí zobrazit informace i o nepoužívaných, ale nainstalovaných šablonách).
  • Must Use Plugins: Detaily o používaných a spuštěných pluginech, verze, autor (umí zobrazit informace i o nepoužívaných, ale nainstalovaných pluginech).
  • Media Handling: Aktivní editor, číslo verze ImageMagick, limity zdrojů, verze GD, verze Ghostscript.
  • Server: Serverová architektura (např. Linux, Windows, atd.), Webový server (např. Nginx nebo Apache), verze PHP, PHP SAPI, vstupní proměnné PHP max, časový limit, limit paměti, max. vstupní čas, upload max. post max velikost, verze cURL, status SUHOSIN, stav knihovny Imagick, pravidla .htaccess.
  • Database: Rozšíření, verze serveru, verze klienta, uživatel databáze, host, jméno, prefix.
  • WordPress Constants: ABSPATH, WP_HOME, WP_SITEURL, WP_CONTENT_DIR, WP_PLUGIN_DIR, WP_MAX_MEMORY_LIMIT, WP_DEBUG, WP_DEBUG_DISPLAY, WP_DEBUG_LOG, SCRIPT_DEBUG, WP_CACHE, CONCATENATE_SCRIPTS, COMPRESS_SCRIPTS, COMPRESS_CSS, WP_LOCAL_DEV.
  • Filesystem Permissions: Zkontroluje následující adresáře a zjišťuje, zda jsou zapisovatelné. Hlavní WordPress adresář, wp-obsah adresář, upload adresář, pluginy adresář, motivy adresář.

Za mě rozhodně povedený update. Pomůže o něco více vzdělávat uživatele a majitele WordPressu, kteří si bez cizí pomoci mohou sami a lépe optimalizovat WordPress. Pokud stále nemáte vybraný WordPress hosting a nebo máte se svým stávajícím problémy, tak sledujte web WPčesko.cz, na kterém naleznete spoustu užitečných informací o WordPress hostingu a k náhledu jsou i WordPress testy.

Můžete se rovněž podívat na můj web Wladass.net kde píšu trošku odbornější články, je tam kategorie zabezpečení WordPress webu.

V příštím článku si popíšeme, jak uvedené případné chyby a nedostatky opravit.

Já už svých 100% dosáhl , co vy? 🙂

Kategorie:

Novinky, WordPress,

Aktualizováno: 22. 11. 2023