Dnešní článek bych rád věnoval podnikání. Z jedné z bývalých podnikatelských aktivit – zakládání společností, mám pár dlouhodobých kontaktů, kteří se čas od času ozvou a chtějí po mě s.r.o. založit.

Protože jsem rád, že jsem z tohoto oboru odešel, tak jim doporučuji vždy nějakou ze společností, které se tím zabývají. Tento článek bych chtěl věnovat jedné, o které si myslím, že se kvalitami a rychlostí poskytovaných služeb může řadit mezi špičky v oboru. Tuto společnost dlouhodobě doporučuji svým zákazníkům i lidem v různých diskuzí.

 

Proč si nechat s.r.o. založit?

Tento článek jsem v průběhu psaní upravil tak, aby mohl sloužit i návod, jak si s.r.o. založit a co je k tomu vše potřeba. Podívejme se tedy, proč je lepší si nechat s.r.o. založit.

Úspora času

Hlavní a pro mě nejdůležitějším faktorem, pro to, že bych si nechal s.r.o. od někoho založit je to, že bych tím ušetřil spoustu času. Nenávidím úřady a tyhle společnosti to zařídí za mě. Znám spoustu společností, které mají „lepší vztahy“ a nadstandardní služby domluvené s nějakou institucí (banka, živnostenský úřad, notář apod) a dokáží proces založení rapidně urychlit a zjednodušit. to většinou jednotlivec nedokáže.

 

Čas jsou peníze

Jak už jsem psal výše, tak tyto specializované společnosti mají nastavené procesy založení s.r.o. většinou jinak a za jiných podmínek, než obyčejný člověk, který si chce s.r.o. založit sám. Ten čas, který by mi společnost ušetřila při založení je rozhodně hodnotnější, než částka, kterou při založení společnosti externí firmou zaplatíte.

 

Eliminace chyb

Zažil jsem to tisíckrát, kdy se na něco u notáře, nebo na rejstříkovém soudě zapomnělo. Další výhodou tedy vnímám to, že společnosti, které s.r.o. zakládají, tak mají za sebou už desítky, stovky, tisíce založených firem a celé procesy a postupy mají zažité, takže přesně vědí kam co odevzdat, co kde podepsat apod. Takže další výhodou je to, že se málokdy stane, že se na něco zapomene.

 

Nevýhody?

Vyšší cena. Jiné další mě nenapadají. Jenže na úkor toho, že se nemusí člověk o nic starat a celý proces je vyřízený za pár dní, se investovat vyplatí. Navíc to nejsou tak velké částky. Některé společnosti nabízejí i expresní založení a nebo pokud vyberete ready-made společnost, tak můžete podnikat a jednat za společnost ihned po podpisu dokumentů, až takhle rychlý je celý proces.

 

Jak probíhá založení s.r.o.?

Pokud si budete zakládat s.r.o. sami, tak je postup složitější, než při využití externí společnosti.

Založení s.r.o. svépomocí

Výběr názvu společnosti

Název společnosti je to, co vás bude reprezentovat a co by mělo vystihovat vaší činnost, nebo brand. Výběr názvu společnosti začíná být, vzhledem k počtu již založených firem, problém. Název společnosti by měl mít minimálně 3 znaky, jako rozlišovací znaky k již založeným společnostem.

Na internetu existuje řada nástrojů, které umožňují vybrat vhodný název společnosti. Využívají ke kontrole databázi založených právnických osob a dle jednoduchého algoritmu ověřují, zda je možné název vybrat. Můžete vyzkoušet sami nástroje na ověření názvu s.r.o. samozřejmě finální slovo bude mít buď notář (v případě přímého zápisu), nebo rejstříkový soud. Název společnosti je proto vybírat důkladně a je vhodné si jej nechat ověřit např. u notáře, ještě než se začne s přípravou dokumentů a než začne samotný proces založení.

 

Sídlo společnosti

Sídlo společnosti je adresa, na které bude dané společnost usídlena. Pokud nemáte žádnou nemovitost, na kterou by šlo sídlo napsat, tak můžete využít externích služeb některé společnosti, která se na sídlo firmy specializuje. Stačí vybrat adresu a je to. Notáři a na rejstříkový soud se dokládá souhlas s umístěním sídla, který obsahuje přesnou adresu, na kterou se sídlo píše, název společnosti a musí být úředně ověřený. K notáři se dokládá ještě s výpisem z katastru nemovitostí – ten lze vystavit přímo u notáře, ale je lepší si jej nechat udělat předem, protože jej budete potřebovat na Živnostenský úřad.

 

Výběr živností

Dalším důležitým krokem je výběr živností. Pokud si nejste jisti, které živnosti potřebujete a někdy v budoucnu potřebovat a nepotřebujete nějaké koncesované živnosti, tak doporučuji založit živnostenské oprávnění se všemi volnými živnostmi. Seznam živností naleznete například zde: Volné živnosti

 

Základní kapitál

Máme název, máme sídlo, máme živnosti a musíme zvolit základní kapitál. Základní kapitál můžete mít již od 1 Kč. V dnešní době je to již nic neříkající údaj. Samozřejmě čím vyšší, tím může být společnost více reprezentativní a může to znamenat, že společnost disponuje pro začátek vyšším vkladem, než společnosti s 1Kč. Ale je to čistě na vás. V případě většího počtu společníků musí být základní kapitál dělitelný mezi společníky dle výše jejich % vkladu.

 

Struktura společnosti

Promyslet si musíte i strukturu společnosti což je v podstatě jen to, kolik bude mít společnosti jednatelů + jakým způsobem mohou jednat a kolik bude mít společnost společníků (majitelů). Nebudeme se v tomto článku zaobírat rozdílem mezi jednatelem a společníkem, to si můžete najít na Googlu. Takže je potřeba zvolit počet jednatelů, způsob jejich jednání. Počet společníků a rozdělení jejich podílů. V případě potřeby je možné zvolit cestu kmenových listů, prokuristů a další anomálie, ale o tom dnešní článek není.

 

Pokud máme následující věci vymyšlené, tak je potřeba domluvit návštěvu u notáře. Na první schůzku k notáři byste tyto věci měli mít připravené. Od notáře si odnášíte notářský zápis, který obsahuje informace o nově zakládané společnosti. S notářským zápisem se poté jde do banky složit základní kapitál a na Živnostenský úřad zařídit živnosti. Jakmile je vše zařízeno, tak se všechny dokumenty odnáší k notáři, který společnost zapíše. Někteří notáři zapisují společnost ještě v den, kdy obdrží všechny dokumenty, ale není to rozhodně pravidlem.

 

Založení s.r.o. specializovanou firmou

Proces založení s.r.o. je zde výrazně jednodušší, rychlejší a pohodlnější. Některé kroky jsou stejné, jako v předchozím případě. Informace o společnosti je potřeba mít rovněž dopředu vymyšlené. Vše se vyplní do objednávky a zpravidla proces založení bývá na základě plné moci. Takže jen podepíšete a ověříte plnou moc, souhlas s ustanovením do funkce jednatele a prohlášení správce vkladu. Veškeré další pochůzky na úřadech za vás zařídí dotyčná společnost.

 

 

U koho založit s.r.o.?

Dostáváme se tedy k informaci u koho a proč založit s.r.o. já osobně doporučuji společnost sídlomat s.r.o., která se specializuje na virtuální sídla a mezi široké portfólio služeb patří i založení s.r.o. obrovskou výhodu mají v tom, že rovněž poskytují sídla pro společnosti, takže nemusíte řešit umístění sídla na nějaké jiné adresy. Sídlo dávají i k nejlevnější variantě založení na rok zdarma viz. ceník založení s.r.o.

Takže já a spousta dalších doporučujeme sídlomat na založení s.r.o. Osobně u nich využívám i služby sídla pro s.r.o. a řadu dalších služeb. Ušetřete svůj čas i vy 🙂