Už nežijeme v době, kdy jediným systémem pro online fórum bylo phpBB, MyBB, nebo vbulletin. Dnešní doba vyžaduje odlišnosti a originalitu. Pojďme se podívat na alternativy těchto řešení a v závěru se dozvíte, který systém doporučuji já.

Používané systémy pro internetová fóra

Pokud nebudeme řešit vlastní řešení, tak si pojďme připomenout, které systémy můžete na internetu vidět a použít.

 

phpBB

Oficiální web: www.phpbb.com a u nás pak www.phpbb.cz

O phpBB se začalo mluvit někdy kolem roku 2000, kdy dle Wikipedie vznikla první fóra postavená na tomto redakčním systému. Ten je od začátku stavěn jako open-source a v současné době je přeložen do více než 50ti jazyků včetně češtiny. Vzhledem k tomu, že má za sebou tak dlouhou historii, tak na internetu můžete naleznout spoustu rozšíření a šablon na tento redakční systém. 

Systém nabízí opravdu spoustu možností, jak přizpůsobit fórum dle vašeho požadavku. Nicméně šablony a samotný vzhled zamrznul někdy kolem roku 2000 a nepůsobí na mě moc moderně. Ale je to systém, který svojí jednoduchostí a jazykovou mutací dokáže ovládat téměř každý.

 

MyBB

Oficiální web: mybb.com

MyBB je oproti phpBB modernější. Na svět přišel kolem roku 2002 a je rovněž open-source. Nemá sice tak rozšířenou uživatelskou základnu jako phpBB, ale snaží se jít kupředu a vzhledy vytvořené na tuto platformu jsou o krok dál, než již zmiňované phpBB. Pokud chcete fórum, které je jednoduché, moderní a má všechny základní funkce na které si vzpomenete, tak je MyBB jasná volba.

 

vbulletin

Oficiální web: vbulletin.com

Vbulletin rovněž začal fungovat od roku 2000. Šablony na tento systém taky nejsou nic extra a funkcemi je to systém srovnatelný s phpBB a MyBB. Těžko se mi hledají nějaké obrovské výhody oproti konkurenci. Protože všechny funkce, které má vbulletin mají i předešlé CMS.

 

Simple Machines Forum

Oficiální web: simplemachines.org

Pokud hledáte systém, který má rozsáhlou databázi šablon a pluginů, tak SMF je systém pro Vás. Opět největším kamenem úrazu je vzhled šablon. Takže za mě rovněž nedostatečné.

 

 

WordPress, Joomla!, Drupal

Oficiální weby: wordpress.org, joomla.org, drupal.org

Podle mého jsou to systémy, které se spíše hodí na vytváření klasických internetových stránek namísto diskusních fór. Jediný použitelný je dle mého Drupal. Pomocí Drupalu můžete vytvořit už hezky vypadající forum, jako je například toto. S tím už by se dalo pracovat. Obrovskou výhodou oproti WordPressu a Joomla! je to, že na vytvoření fóra na Drupalu nepotřebujete žádné rozšíření, protože to už obsahuje Drupal v základu.

Na redakční systém Joomla jsem našel rozšíření, která jsou podobná, ale Drupal je má dle mého lépe graficky zpracované. viz rozšíření Joomla. S Joomlou a Drupalem nemám tolik zkušeností, takže Vám více informací předat nemohu.

Na WordPress se dá najít taky řada zajímavých šablon. Například na themeforest.net, ale pořád mi to připadá, jako kombinace webu a fóra.

 

Proč se mi tyhle systémy nelíbí

Tyhle systémy mi přijdou strašně oldschool. Však se klidně podívejte na forum přímo na phpbb.cz nebo na fórum vbulletin.com to sice vypadá o něco lépe, ale pořád jak z roku 2000.

Tohle prostě na webu mít nechceš. Samozřejmě chápu, že tyto systémy mají už nějakou historii a uživatelskou základnu, ale mě osobně se tedy vůbec nelíbí. Ani šablony pro tyhle systémy nejsou nijak pěkné. Kdysi dávno, v čase WoW emulace jsem používal phpBB3 a vypadalo nějak takto. Troška nostalgie, ale v tu dobu to byl nejjednodušší systém na fórum. Vzhledy se od té doby moc nezměnily.

 

phpBB a Vbulletin u nás

I na těchto systémech se můžete na českém internetu setkat s řadou webů, které tyto technologie používají.

 

phpBB

Pro mě nejznámějším fórem postaveném na redakčním systému phpBB je u nás Webdeal.cz. Rozdíl od klasické verze phpBB je značný. Vzhled je dělaný na míru a obsahuje i spoustu zásahů do kódu. Avšak jádro Webdealu tvoří právě phpBB.

 

 

Vbulletin

Na vbulletinu běží Webtrh.cz, který sice změnil směr, ale od roku 2010 se jeho vzhled téměř nezměnil. Klasické zastaralé fórum, ale díky bohu, že už je alespoň responzivní .

 

Invision power board – IPB

Oficiální web: invisioncommunity.com

Konečně se dostáváme k mému oblíbenému systému pro diskuzní fóra a tím je IPB (Invision power board). Úvodem podotýkám, že se jedná o placený systém, takže první nevýhodu oproti ostatním systémům uvedu hned v úvodu.

Za mě jednoznačně nejhezčí a nejoblíbenější systém na fórum. Setkal jsem se s ním někdy v roce 2008, kdy na něm běželo fórum WoWresource.eu, kde se rozebírala problematika WoW emulace a free serverů vůbec. 

IPB ač placený systém má vše co by mělo moderní fórum obsahovat. Promakané stránky s profilem, soukromé zprávy, placený obsah, systémy reputací a spoustu dalších rozšíření.

Značná databáze moderních vzhledů přesvědčí snad každého, kdo by nebyl rozhodnutý, jaký systém na internetové fórum vybrat. 

Cena IPB

Základní balíček jádra a fóra IPB pořídíte za 200$ (100 $ za jádro IPB a 100$ za forum). Licenci lze každý půlrok prodloužit za 25$ za které obdržíte veškeré aktualizace. Samozřejmě si platit prodloužení nemusíte, ale nebudou Vám fungovat aktualizace a ani spam filtr – který je především u registrací důležitou součástí fóra.

Takže za krásných 200$ máte skvěle vypadající a fungující systém na fórum.

 

IPB u nás

Když už IPB tolik vychvaluji, tak by bylo vhodné příklad fóra, které na tomto systému běží. Systém IPB využívám na webu Geekforum.cz už od roku 2012 a s naprostou spokojeností.

Aktuálně máme více než 1500 uživatelů a přes 7000 příspěvků. Je to taková moje srdcovka, která vznikla právě na základě zániku wowresource.eu a část uživatelů přešla tam. V poslední době se zde řeší už trošku dospělejší témata od tvorby webů, programování až po affiliate programy. Tak se klidně stavte na pokec 🙂

 

Využíváte nějaký systém pro internetová fóra? Přispějte svým komentářem a napište jaký a proč.