Dnešní příspěvek bych rád věnoval pouze Alkobazaru, abych vám pověděl, jak snadné, nebo těžké je provozování takového portálu a aby tu neměl jen #hostingNews. Poslední měsíc jsem si s Alkobazarem hodně hrál a zažil si pár nepříjemných věcí. Tyhle nepříjemné věci provázejí Alkobazar od samého počátku, ale je na čase to ventilovat ven.

 

Jak a proč vznikl Alkobazar?

Troška historie na začátek. Alkobazar vznikl na základě vlákna od Vodičky z Webtrhu v říjnu 2020. Stěžoval si, že mu Bazoš maže inzeráty na alkohol, které na Bazoš přidává. Řekl jsem si, že by se tu možná mohl objevit prostor pro další platformu, která by byla zaměřena pouze na specifickou niku a to na alkohol. Navíc by se to dalo snadno monetizovat (ano to jsem si tenkrát opravdu myslel). A tak 9.10.2020 vznikl Alkobazar, jako platforma sloužící (tenkrát) k nabízení lahví s alkoholem. Nyní je tam samozřejmě více funkcí a jedná se o multifunkční portál. Od začátku byl stavěn tak, aby drtivá většina základních funkcí byla zdarma. Je to vedlejší projekt, takže rozhodně nebyl stavěn tak, aby něco vydělával, ale o tom později.

 

Co na to Celní správa?

Samozřejmě nejsem blb a moje předchozí podnikatelská činnost mě naučila i řadu dobrých věcí. A tak jsem několikrát kontaktoval Celní správu. Nejprve telefonicky a poté oficiální cestou skrze podatelnu Celní správy, abych si ověřil, jak je na tom provozování takového portálu z pohledu zákona a zda hrozí nějaké problémy a nebo nepříjemnosti. Telefonicky mi předseda výboru sdělil, že provozování takového portálu je zcela legální a jediný problém může nastat, pokud by se nabízel neokolkovaný alkohol a nebo by nebyla splněna podmínka z pohledu živnostenského zákona tj. při soustavné činnosti (podnikání) mít zřízené živnostenské oprávnění a při prodeji alkoholu s vyšším obsahem alkoholu, než je 15% i nutnost koncese.

Od 18.4.2014 vstoupily v platnost nové předpisy a každý, kdo chce prodávat alkohol s koncentrací alkoholu vyšší než 15 %, musí vlastnit koncesi. Jinak nelze alkoholické nápoje ani další lihoviny prodávat.

Screen potvrzení z Celní správy

Zbytek komunikace uveřejňovat nebudu, ale je to v podstatě to samé, co je na screenu výše. Mám tedy zelenou.

 

Vyhrožování a posměšky

Vyhrožování a různé posměšky provází Alkobazar už od spuštění. K tomu se vyjadřovat nechci, je to spíše úsměvné, jak si někdo myslí, že mi tím uškodí. Řada výhružek a trapných komentářů přišla rovnou do emailu a nebo do zpráv na FB. To zveřejňovat nebudu, to se bude hodit, ale o tom později.

Tady máte pár ukázek:

 

 

Nebo vtipné poznámky o tom, že si tam ty inzeráty dávám sám 🙂

 

Pak ale smazali největší skupinu u rumu v cz/sk a jednu skupinu určenou na prodej limitovaných lahví přímo na Facebooku.

 

No a kdo jinej se o to zasloužil podle lidí? No samozřejmě já. Hele fakt ne, nepotřebuju někde dokola nahlašovat skupinu, kde si alkoholici fotí akce rumů v Bille, to jak chlastají každej večer jinej rum a honí si péro nad tím, kolik lajků jejich alko fotka má. Fakt ne 🙂

Takže já, jako „duševní mrzák“ a člověk, kterej na šabloně vytvořil něco, co udělalo takovej humbuk jsem zároveň i ten, kdo zajistil smazání skupin na Facebooku. Úsměvné. Pak to ale přišlo.

 

Trestní oznámení

Jednoho krásného dne přichází na řadu telefonát ze skrytého čísla. A jak mi zběhlí víme, tak tyhle čísla se zvedat prostě musí. Dozvídám se, že na mě bylo podáno trestní oznámení kvůli Alkobazaru. říkám si fajn, vyřešíme, není problém.

Postavil jsem se tomu čelem a šel jsem tedy vypovídat na hospodářskou kriminálku. Jasně – mohl jsem v tu chvíli Alkobazar.cz převést na nějaký fiktivní kontakt a nebo regnout doménu, u které by nešlo dohledat vlastníka, založit anonymní hosting a uhradit to cryptem, ale ne neudělal jsem to.

Přicházím tedy na hospodářskou, abych se dozvěděl, co se vlastně stalo a proč a kdo má zájem zase poškozovat Alkobazar a moje jméno.

Musel jsem tedy vysvětlit jak Alkobazar funguje a především to, jak nefunguje. Kdo a jak tam může inzeráty podávat a co vše musí splňovat apod.

Odcházím asi po hodině a půl s úsměvem na tváři. Někdo podal trestní oznámení na mě, kvůli neoprávněnému podnikání. Vážně?

Vážně někdo podal trestní oznámení na člověka, kterej založil desítky nebo možná stovky s.r.o., skoro denně byl na živnostenském úřadě, kde jsem tohle mj. řešil. Vážně?

Vážně si pořád někdo myslí, že ty flašky tam prodávám já? Já alkohol piju a ne neprodávám ho, nevidím k tomu jediný důvod. Takže jsem se teď v pátek dozvěděl, že celá věc je vyřešená a že k ničemu takovému u mě nedochází. To mě mj. donutilo sepsat i tenhle článek. Kdo to ve skutečnosti byl je otázkou. Pár tipů samozřejmě mám, ale je to ve finále úplně jedno.

PS: Takhle amatérsky sepsané trestní oznámení se jen tak nevidí, good job 🙂

 

 

Proč se Alkobazar neprodal?

Někdy na přelomu roku jsem chtěl Alkobazar prodat. Padlo hodně nabídek (ano opravdu hodně – počítám kolem 30ti) i z řad eshopů a různých provozovatelů webů. Absolvoval jsem řadu telefonátů, vyměnil jsem si desítky emailů a absolvoval i jeden videohovor. Na začátku jsem si říkal (v té době vydělával alkobazar pár stovek měsíčně), že by bylo fajn dostat za web alespoň 50tis., ale jak šel čas, tak se začaly objevovat i nabídky přesahující 100tis. Nakonec se částka zastavila na hodnotě 190tis.

Neprodal jsem. Nechci. Nepotřebuju.

 

Co bude s Alkobazarem dál?

Alkobazar se tedy z vedlejšího projektu stal koníčkem. Koníčkem ve smyslu provozu inzertního portálu, dozvídání se informací týkajících se investičního alkoholu, zdokonalování se v oblasti linkbuildingu. Osobně beru Alkobazar jako obrovskou zkoušku. Zkoušku v tom odrážet veškeré napadání a posměšky a zkoušku především v tom, že jsem se naučil zase pár nových věcí z oblasti vývoje a z oblasti linkbuildingu. Z Alkobazaru se stal silný brand. Ať už někdo chce, nebo ne, je to tak. Web navštíví měsíčně přes 30tis návštěvníků a tyto čísla i nadále rostou.

Tohle vše chci a budu nadále udržovat v chodu. Vše pod svým jménem a zcela otevřeně.

Alkobazar rozšiřujeme i o magazín o alkoholu a nově je vytvořena i sekce slevové kupóny na alkohol, kde je zatím umístěn pouze eshop Destilerka.cz

Dále došlo i k vytvoření sekce určené k představení zajímavých webů a projektů, která se už postupně začíná plnit.

Původně se na web mohly dávat pouze inzeráty určené k prodeji (nabídky), ale hlas uživatelů byl silnější, tak se vytvořily i sekce na poptávku a výměnu. Které se opravdu rozjely.

Aukce alkoholu máme zatím ve verzi uživatelských aukcí. Je to docela fajn řešení, protože si sami uživatelé editují inzeráty a určují vítěze. V plánu je samozřejmě předělání na klasické aukce pro registrované uživatele.

 

Alkobazar čeká ještě hodně změň, nových funkcí a především obsahu.

Článek není rozhodně nějakým brečením nad situací ohledně Alkobazaru, jen poukázání na to, že ne vždycky vám pod nohy v podnikání může házet klacky byrokracie, úředníci a nebo konkurence.

Kategorie:

Projekty,

Aktualizováno: 19. 4. 2021