Zajímají někoho i zahraniční domény? Pokud ano, tak se v dnešním článku zaměříme právě na tyto domény. Verisign vydal nedávno statistiky za 3Q roku 2020.

Není to tak dávno, kdy jsem psal o kvartálních reportech .EU domén:

 

A tak jsem se rozhodl, že bych rád postupně informoval i o trhu, který se netýká pouze CZ domén, ale i domén zahraničních a nTLD.

 

V dnešním článku se zaměříme právě na domény poskytované společností Verisign. Jako globální poskytovatel služeb registrace doménových jmen a internetové infrastruktury, společnost Verisign čtvrtletně kontroluje stav doménových jmen, prostřednictvím různých statistických a analytických výzkumů. Verisign poskytuje toto shrnutí, aby poukázal na důležité trendy v registraci doménových jmen, včetně klíčových indikátorů výkonu a příležitostí k růstu, průmyslovým analytikům, médiím a podnikům.

 

Jedná se o klasické reporty, které znáte (doufám) z reportů EURIDu jakožto správce .EU domény. U nás podobné statistiky publikuje CZ NIC ale pouze ročně. Naposledy jsem o statistikách CZ domén psal v článku Jak si vedla česká doména v roce 2019 a Jak si vedla česká doména v roce 2018.

 

3Q 2020 Verisign report

Třetí čtvrtletí roku 2020 bylo uzavřeno s 370,7 milióny zaregistrovanými doménami ve všech doménách nejvyšší úrovně (TLD).

To představuje nárůst o 0,6 milionu registrací doménových jmen -> což je o 0,2% více ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2020.

Registrace doménových jmen vzrostly o 10,8 milionu neboli o 3% procenta meziročně. 

 

Celkový počet registrací doménových jmen TLD (ccTLD) činil na konci třetího čtvrtletí roku 2020 160,6 milionů domén, což je nárůst o 0,5 milionu registrací doménových jmen -> což je o 1,2% více ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2020.

ccTLD se snížilo o 1,2 milion registrací doménových jmen, tedy o 0,7% meziročně. 

 

.com a .net domény

Domény .com a .net dosáhly na konci třetího čtvrtletí roku 2020 celkem k 163,7 milionů registrací domén, což je nárůst o 1,7 milionu registrací doménových jmen -> což je o 1% více ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2020.

 

Domény .com a .net zaznamenaly meziroční nárůst o 6,3 milionu registrací doménových jmen, což je nárůst odpovídající 4%.

K 30. září 2020 bylo zaregistrováno celkem 150,3 miliónů .com domén a 13,4 miliónů .net domén.

 

Nové registrace domén .com a .net dosáhly na konci třetího čtvrtletí roku 2020 10,9 milionu, ve srovnání s 9,9 miliony registrací doménových jmen na konci třetího čtvrtletí roku 2019.

 

TOP 10 Největších TLDs podle názvu domén

Verisign ve svém reportu uvádí i TOP 10 nejčastějších domén podle počtu registrací.

 

Není žádným překvapením, že nejvíce registrací má doména .com

Na druhém místě se umístila doména .tk a třetí je doména .cn

 

Nové gTLDs v porovnání s ostatními TLDs – podle %

Celkový počet registrací doménových jmen ngTLD byl na konci třetího kvartálu 30,2 milionu, což je pokles o 1,5 milionu registrací, což odpovídá poklesu o 4,7%, ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2020.

 

Nicméně meziročně ngTLD vzrostly o 6,2 milionu domén, což odpovídá nárůstu o 25,8%.

Následující graf ukazuje registrace ngTLD jako procento z celkového počtu registrací všech doménových jmen – TLD. Dle grafu to vychází na pouhých 8,1%.

 

 

To je z dnešního článku o doménách vše. Máte i vy nějaké jiné, než .cz domény? Kolik?

Kategorie:

Domény, Novinky,

Aktualizováno: 5. 12. 2020