Další ze série článků Hosting news je tu. V minulém díle (Hosting news #1) jsme si povídali o hacku Netio, Wedos a nTLD a o globálním projektu, který staví Gransy.

Minulý článek se dostal opět mezi ty nejčtenější díky článku na Lupa.cz a zmínce v affilákově čtvrtečníku, za což moc děkuji a vracím zmínku v podobě zpětného odkazu 🙂

V dnešním článku se podíváme, co se za poslední týden na české hostingové scéně událo. 

 

České hostingy a PHP 8

Včera vyšel můj článek na Hostingy.net, který se týká nasazování PHP 8 na servery českých hostingových společností. Nese název: Jak jsou na tom české hostingy s PHP 8? a oslovil jsem v něm celkem 21 společností. Odpovědi a názory na novou verzi PHP 8 naleznete v článku.

Jsem rád, že se stále hostingovky zapojují a chtějí zapojovat do těchto mých testů, jako tomu bylo v minulosti u článků  Budeme připraveni na HTTP/3? a nebo Blokace BOTů ze strany poskytovatelů hostingu. Další „testy“ budou samozřejmě pokračovat.

Baví mě sledovat a dozvídat se rozdílné názory a postupy u jednotlivých společností. Dokážu pak díky tomu klientům doporučit ten nejoptimálnější hosting, dle jejich požadavků a nároků.

 

Listopad u WEDOSu

Wedos pravidelně publikuje články na svém blogu, kde seznamuje veřejnost s tím, na čem zrovna pracují a co mají v plánu. Myslím si, že informovanost zákazníků a obecně komunikace s nimi je velmi důležitá a hostingovky by to neměly podceňovat. A co si budem.. Wedos má tohle zmáknuté možná nejlíp v ČR (mezi hostingovkami), jsou aktivní na svém blogu, na sociálních sítích a dokonce mají ten svůj help, kde radí zákazníkům. Analýzu těchto věcí (blog, sociální sítě, diskuzní fóra) mám taky v plánu. V listopadovém článku se dozvíte, že si wedos pochvaluje home office, na který díky nařízení vlády museli přistoupit, pomohl jim v tom i jejich komunitní web help.wedos.cz

Dále informují o statistikách ohledně nTLD, ale tomu jsem se věnoval v minulém vydání Hosting news #1. Zmínili i PHP8, ale tyto informace máte již ze včerejšího článku na Hostingy.net

Wedos zmiňuje v článku zajímavou připravovanou službu a tou je EWS (Early Warning System) .

WEDOS EWS (Early Warning System) je pracovní název připravované příplatkové služby, kterou si budete moct aktivovat k doméně. Jedná se o sérii monitoringů, testů a detektorů změn stavu, které mají upozornit na potenciální problém anebo chybu, která by mohla mít vliv na vaše internetové podnikání.

A co tedy EWS bude umět všechno kontrolovat?

  • Komplexní kontrola DNS (funkčnost, odezva, záznamy, správnost).
  • WHOIS záznamy (hlášení změn, kontrola expirace, podobné domény na jiných TLD).
  • Kontrola reputace webu (databáze hacknutých webů, Googel Safe Search, databáze hacknutých emailových účtů, blacklisty …)
  • Kontrola reputace IP adresy webu a mailserveru (blacklisty)
  • Kontrola certifikátů a jejich expirace (SSL, DNSSEC)
  • Kontrola webu (funkčnost, rychlost odpovědi, běžné chyby …)
  • Kontrola emailů (odesílání a příjimání emailů)
  • Další kontroly (vzdálené úložiště, porty …)

Zdroj: https://blog.wedos.cz/listopad-u-wedos-aneb-co-kutime-a-pripravujeme

 

Zajímavá věc, třeba se to bude opravdu někomu hodit. Minimálně se jedná o další custom řešení, které Wedos má. Uvidíme, co na to konkurence. Jo a dochází jim Energy drinky 😀

 

Subreg

Subreg nasazuje PHP 8 na jejich hostingu (g-hosting, station.cz), ale to už taky víte z článku na Hostingy.net

 

Forpsi

Forpsi se na jejich blogu taky snaží. Tentokrát vyšel článek s názvem Hackeři vymysleli další „vychytávku“, ve kterém se snaží informovat o útoku na freemailové schránky (emailové schránky zdarma), kdy útočník pronikne do těchto schránek a vytáhne si z nich emailové adresy, se kterými bylo z této schránky komunikováno a rozešle jim email spolu s trojským koněm.

Je to celkem zajímavá metoda, jak zvýšit důvěryhodnost podvodného emailu, vzhledem k tomu, že ta komunikace mezi schránkami již proběhla. Email v tomto případě neobsahuje ani žádnou přílohu, takže projde anti-spamovým filtrem. Obsahuje pouze odkaz na Google drive spolu s heslem k archivu, ve kterém se nebezpečná vir nachází.

V minulosti Forpsi o podvodných praktikách informovalo ve svém blogpostu o phishingu.

 

Blueboard

Jedna z mých oblíbených společností na českém trhu spouští novou službu: Hromadné rozesílání e-mailů. Tato služba vám umožní rozesílat desítky tisíc e-mailů měsíčně přes naše SMTP servery. Služba není součástí hostingu a objednává se zvlášť. Pokud tedy hledáte kvalitní službu na rozesílání například reklamních emailů či newsletterů, tak můžete využít tuto službu od Blueboard.

Cenové balíčky jsou nastaveny následovně:

  • 50 000 rozeslaných emailů měsíčně za 99,- bez DPH/měsíčně.
  • 150 000 rozeslaných emailů měsíčně za 990,- bez DPH/měsíčně.

Na tuto službu mají vyhrazený nový SMTP účet, aby nedocházelo k omezování běžných zákazníků na hostingu a v případě blokace dané IP nedošlo k problémům. Najít kvalitní SMTP řešení na odesílání velkých množství emailů je v ČR problém, ale k tomuto problému jindy.

 

Onebit

Onebit spustil akci na registraci .eu domén a nabízí jí za 30kč bez DPH na první rok. Více informací v jejich ceníku na Onebit.cz

 

Nic dalšího zajímavého jsem u hostingovek nezaznamenal, takže se vidíme zase za týden u dalších #hostingNews