Poslední dobou mi přijde, že se o doménách moc nehovoří. Webtrh je mrtvý – tam se buď objevují nesmyslné čokoládové domény za tisíce € a nebo úplný nesmysly. Doménová diskuze na Webtrhu je rovněž mrtvá a bez jakéhokoliv zajímavého obsahu. A protože jsem se rozhodl, že bych na toto téma rád napsal pár řádků, tak jsem oslovil i některé domainery a lidi kolem domén, aby se o svůj názor podělil. Řada z nich mi své odpovědi napsala, ale objevilo se i několik, kteří odmítli. Jejich rozhodnutí respektuji. Určitě proto mají své důvody. Takže níže naleznete odpovědi několika z nich.

Drago – 404m.com

  • Co si myslíte o českém doménovém trhu?
   V současné době ustoupil, spíše zapadl, hodně do pozadí. O prodeji domén se vůbec nemluví, tak se tomuto tématu nevěnují ani média. Navíc chybí osobnosti, které by o tématech spojených s domainingem v ČR mluvili, takže nejsou ani mladí domaineři anebo nadšenci, kteří by trh posouvali dál. Porovnejte si kolik pozornosti se věnuje třeba spekulaci s kryptoměnami a kolik s doménami. Nejsou tu ani komunity, kde by se o domainingu vůbec někdo snažil vážně diskutovat.

 

  • Kolik máte domén?
   Zhruba 60, na většině ale něco jede.

 

  • Jak se Vám daří prodej v roce 2020? Odchyt domén?
   Nejčastěji jsem využíval k odchytu Subreg, ale ten .cz domény zrušil. Takže teď domény nechytám.

 

  • Nějaké predikce na další rok?
   Český trh potřebuje rozhýbat úspěšnými příběhy domainerů. Pokud bychom tu měli lidi jako je Mike Mann, který na Twitter napíše „Dnes jsem prodal 7 domén, průměrná cena 7.314 USD, celková cena 51.199 USD, moje průměrná nákupka 20 USD/kus, 140 USD celkem.“ tak by zájem o spekulaci s .cz doménami vzrostl a věřím že i průměrná cena prodejů.
   Další věc co by pomohla je, že by CZ.NIC přestal s „antidomainerským“ přístupem a rozjel vlastní aukce smazaných domén. Zmizel by odchyt, všichni by měli stejné šance a bylo by vidět za kolik se doménami prodávají. Navíc by si CZ.NIC vydělal další peníze na rozvoj svých projektů.

 

NETIK

Český doménový trh je malý a s celosvětovým trhem se nedá srovnávat, přesto to má jak negativa, tak i svoje pozitiva. Přesto si myslím, že český doménový trh funguje, na rozdíl třeba od slovenského, který je ještě značný kus za českým, i když by měl být relativně jen cca poloviční. Sice poslední dobou není slyšet o nějakých významných obchodech a dle reportů např. na 404m.com to vypadá, že se domény prodávají jen za drobné částky. Ty hlavní prodeje se ale řeší neveřejně a převážně obě strany obchodu nemají potřebu informovat o ceně obchodu. Snad jen u rekordních prodejů, kde se na zveřejnění ceny buduje propagace.

V mém portfoliu mám přes 2 tis. domén, kde je většina (asi 99%) CZ domén, poté pár sk, eu, com, info. Nevlastním žádné domény s novými koncovkami. I když podle informací je o nové domény vcelku zájem, přesto si myslím, že to je jen tím, že registrace na první rok je za pár korun, či zdarma. Jsem zvědav kolik se jich bude obnovovat za běžný poplatek. Každopádně nemyslím, že nové koncovky jsou vhodné pro weby, které to trochu myslí vážně. Pro český trh je prostě vhodná jen CZ doména, pak dlouho nic a poté snad jen ještě EU doména a pak zase dlouho nic.

Prodej domén v letošním roce je mírně nižší než za předchozí roky, ale v zásadě na to má i vliv, že mi vypadl stávající systém informační stránka u domén k prodeji a novou info stránku přidávám postupně. Odchyt prémiových domén neprovádím, resp. jen přes daukci.cz co zbude a zde poptávka lehce klesla a většinu těchto odchycených domén registruji za základní cenu.

Do budoucna si myslím, že nedojde k žádné výrazné změně. Domény se budou nadále prodávat, tak jak se prodávají – převážně neveřejně ( prodejce – kupec) a pro český trh stále bude ta hlavní CZ doména.

 

ProdejDomen.net

 • Co si myslíš o českém doménovém trhu? 
  Hodně domén zbytečně leží ladem, teď nemyslím jen ty mé, či nějakého dalšího malého prodejce ale hlavně  od Simona, což je škoda….možná, kdyby Daukce zrušila poplatek za vystaveni, dala to zdarma, tak tam něco k nim nasype od své částky a třeba by se něco lepšího i prodalo…kdysi jsem mu psal , odepsal vysokou částku, že jsem neměl už chuť licitovat, kdyby stejnou doménu vystavil s menší cenou na Daukci, tak bych ji koupil tam a byl by klid…  

 

 • Kolik máš domén?   
  Asi 450 nejen cz

 

 • Jak se ti daří prodej v roce 2020?
  Moc nedaří, více kupuji, než prodávám. Prodal jsem asi jen 7 domén- už nic kupovat nechci, krom asi 2-3 domén, co mám vyhlídnutých a delší dobou těm lidem (aktuálním majitelům) s odstupem času vždy píšu…

 

 • Nějaké predikce na další rok?
  Podobně jako poslední 2 roky.. Sem tam se prodají na Daukci nějaké zajímavé expirované domény…domény na kterých byl obsah, nebo někomu omylem propadly.  

 

Michal Kubíček

 • Co si myslíte o českém doménovém trhu?
  Zdá se mi, že zlatá doba domainingu je za námi. Ale dívám se na to s odstupem, určitě bude mnoho začínajících sběratelů, kteří budou mít jiný názor. Dívám se na to trochu z pohledu dinosaura, svoje první domény na spekulaci jsem začal nakupovat někdy kolem roku 2001 nebo 2002:)
 
 • Kolik máte domén?
  Z mého původního portfolia dvou tisícovek domén mám dnes jen necelou pětistovku a mnoho z nich jsem prostě pustil. Dáno je to právě úpadkem doménového trhu. Ještě dva roky zpátky nebyl problém prodat domény v rozmezí deset až třicet tisíc v podstatě klidně několikrát do měsíce. Nyní chodí nabídky, které ani nepokryjí náklady na držení domén.
 
 • Jak se Vám daří prodej v roce 2020? Odchyt domén?
  Aktivní odchyt kdy záleží na každé vteřině už moc nedělám, zdá se mi, že tlak v této i oblasti dost polevil. Sleduji ale třeba na Twitteru Domenovníka a párkrát jsem v poslední době koupil doménu na základě jeho tipu. Což je legrační, to myslím, že třeba tak tři roky zpět bylo hodně nereálné. Všechny domény co za něco stály byly v podstatě okamžitě po uvolnění fuč. Musím říct, že trochu se na tom podepsala www.placla.eu, která dřív moc neřešila, jaké weby tam nabízely obsah pro články. Takže bylo docela dobrým byznysem, že si bloger odchytil rankovou doménu, nasypal na ni pár článků a pak těžil z její historie. Návratnost byla famózní, takový blog byl schopen na Placle udělat klidně i sto tisíc za rok. Pak jsme ale s Vaškem začaly podobné podvůdky ze systému vyhazovat. A najednou se ukázalo, že jen zbytkový traffic a těch pár kaček z adwords nezaplatí ani obnovovací poplatky.Ale zpět k prodejům: za rozumnou cenu jsme letos neprodal vlastně nic, vypadá to, že lidi mají s koronou svých starostí dost. Sice vzniká plno nových online projektů, ale až mne udivuje kreativita lidí při vymýšlení názvů nových domén. Letos jsme ve Webklient.cz dělali několik nových eshopů a domény, se kterými přišli zákazníci a byla podle mne pro názvy projektu bezvadné, se našlo docela dost. Až mne to dvakrát třikrát zamrzelo, že jsem na ty názvy nepřišel sám:)

 

 • Nějaké predikce na další rok?
  Obecně v marketingu hraje teď prim směr, který prosazuje brand, takže takové ty generické “SEO” domény hodně ztrácejí na významu a to se dotkne i domainingu. Podívejte třeba na Vivantis, to je hezký příklad. Má super domény jako třeba hodinky.cz a stejně tlačí nic neříkající název = brand. To je něco, co nikdy domaineři nepodchytí. Těch kombinací na názvy jsou tisíce a miliony. Stačí trocha kreativity a koupíte doménu za regfee. Takže domaining? Za mne jen jako doplněk, ale živit bych se jím už nechtěl. Neuživil by mne…

 

 

A co slovenský trh?

Využil jsem své skromné známosti a zeptal jsem se rovněž i domainera Martina Senka ze Slovenska. Ne náhodou je to majitel AfterMarket.sk kteří se specializují na odchyt .SK domén. Pokud budete potřebovat odchytit nějakou .SK expirovanou doménu, tak doporučuji využít jejich služeb. Cena za odchyt začíná na částce 25 € -> Můžete si přečíst, jak odchyt domén funguje, mají na to celkem hezky zpracovaný systém.

 

 • Co si myslíš o slovenským doménovém trhu?
  Podľa mňa je na tom SK trh vzhľadom na svoju veľkosť dobre. Nejaké obchody tu zjavne prebiehajú, občas sa niečo zaujímavé zmaže a vďaka tomu sú aktívne aj odchyty. Slovenský doménový trh mám rád. Je divný, nedáva úplne zmysel, ale je to srdcovka. Keď sa ho naučíš čítať, dokážeš sa tým uživiť.

 

 • Kolik máte domén?
  Myslíš len SK? To neviem celkom presne, ale bude to niekde medzi 400 – 500.

 

 • Jak se Vám daří prodej v roce 2020?
  Taký štandard. Snažím sa predávať čo najmenej, len keď je to očividne dobrý deal nad ktorým nemusím vôbec premýšľať, alebo danú doménu už nechcem/nepotrebujem. Väčšinu z toho čo mám neplánujem predať v najbližších 3-5 rokoch. Dopyt je skrz portfólio stabilný a uživí sa to. Výrazne viac z toho zatiaľ zbytočne neťahám.

 

 • Nějaké predikce na další rok?
  Predpokladám, že 2021 bude ešte o niečo silnejší rok pre SK doménu asi aj vďaka dopadom covidu. Veľa ľudí z okolia v poslednej dobe vníma masívny shift do online-u a snaží sa naskočiť, pretože na vlastnej koži zažili aké to je, keď im zavrú kameň a zostanú totálne na suchu. Tiež mám pocit, že čoraz viac ľudí sa dokáže od domén odosobniť a zaplatiť za doménu adekvátne
  tomu, aký upside pre nich má. Že už to nie je len o tom že jedine reg. fee, nepodporovať špekulantov, nepodporovať odchyt, nepodporovať nič… Skôr začína fungovať jednoduchá matika.
  Chceš za doménu 1000 eur? Fajn. Je to prime v mojej nike, jej návratnosť je pre mňa 3-6 mesiacov, idem do toho. A to je dobré, postupne to naberá tu správnu dynamiku. Sám som minulý rok kupoval nejaké drahšie domény, jednu za bezmála 5000 eur, takže hovorím aj za seba 🙂

 

Oslovil jsem i řadu dalších domainerů, ale asi mají hodně práce..

Ne, tím to opravdu není. Samozřejmě je to díky tomu, že prostě takoví lidé nemají potřebu někde veřejně vystupovat a sami dobře vědí (a my, co sledujeme pohyby domén také), jak si vedou. Pokud někde nemají veřejné portfólio domén, které prodávají, má to svůj účel. Už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem někde četl rozhovor s nějakým českým domainerem, jestli jsem někdy vůbec takový četl. To je možná škoda. Jsem stejného názoru, jako Drago, že by to možná českému doménovému trhu trošku prospělo a mohl by se dostat trošku do podvědomí běžných lidí.

Pokud by se veřejně o doménách více mluvilo/psalo, mohlo by to zvýšit i prodeje ostatních domainerů, ale to vše je 

 

Můj názor

Nemyslím si, že jsem nějaký velký domainer co se počtu domén týče, mám jich něco málo kolem 200, ale desítky jsem jich již prodal a doménový trh sleduji neustále. Já osobně si nemohu na prodej domén a webů v tomto roce stěžovat. Podařilo se mi prodat pár pěkných kousků Rohlíků, spoustu domén odchytit a prodat pár webů včetně Hostingy.net, takže za mě tento rok v pořádku.

Co bych ale do následujících dní či týdnů chtěl je to, že bych rád psal kratší články, které by se týkali prodeje domén mých a některých dalších domainerů, aby se o prodeji domén dozvědělo více lidí. Využiji tak návštěvnost webu, které je aktuálně nejvyšší od roku 2012 a třeba se z toho stane nějaký pravidelnější přísun informací o doménách, kdo ví 🙂

Kategorie:

Domény,

Aktualizováno: 23. 11. 2020