Chtěl jsem dnešní článek věnovat pouze jednomu tématu, ale za posledních pár dní se objevila sousta věcí, na které bych rád upozornil a věnoval jim trošku pozornosti. Z tohoto důvodu tedy nese dnešní článek název „Hosting news #1“. V dnešním článku bych chtěl shrnout pár základních informací o české hostingové scéně.

Netio.cz HACK

Pamatujete si ještě na září 2020? Na den, kdy byl Gransy hacknut? Článek si za tu dobu přečetlo přes 300tisíc návštěvníků a stal se nejčtenějším článkem na tomto webu. Od tý doby o Gransym není ani vidu ani slechu. Ani jsme se nerozkoukali a máme tu další útok na českou hostingovku. Tentokrát to odnesli lidi z Netio.cz

Včera večer mi jako ostatním přišel tento email:

Vážený zákazníku,

bohužel Vám musíme oznámit, že jsme se stali obětí útoku, při kterém došlo k odcizení části interních dat. Provedli jsme důkladná šetření a vlivem chyby v části systému se útočníkovi pravděpodobně podařilo získat některé Vaše údaje. Konkrétně mohl získat ID účtu, heslo pro komunikaci s technickou podporou, jméno a příjmení, email, telefon, název organizace, IČ a DIČ. K žádným dalším údajům nebo datům se útočník dostat nemohl. Chybu jsme ihned odstranili, nicméně z důvodu bezpečnosti jsme Vaše heslo pro komunikaci s technickou podporou smazali a bude nutné si jej znovu nastavit v administraci. Při nastavovaní prosíme zvolte jiné heslo, než jste měli předtím, aby nemohlo být případně útočníkem zneužito. Za tuto chybu se Vám velmi omlouváme a uděláme vše proto, aby se v budoucnu nic podobného již neopakovalo.

Budete-li mít případně nějaké dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

S přátelským pozdravem
za NETIO Solutions s.r.o.

Takže tu máme další zásah do soukromí českých poskytovatelů a zákazníků hostingů.

Podle statistik od CZ NIC má Netio přes 2500 hostingů, takže to není zanedbatelný počet.

Nikde veřejně se o tom nepíše. Není se čemu divit, tímhle by se asi veřejně nikdo chlubit nechtěl. Stále opakuji jedno, že spousta dnešních firem (a nejblíže jsou mi ty hostingové) má obrovské problémy v komunikaci. Vrátím se ještě k tomu problému u Gransyho – tam to bylo krásně vidět.

V případě Netio se to snaží ututlat jen mezi svými zákazníky. Ono je to na jednu stranu dobře – alespoň se o nich nebude tolik psát a svoje zákazníky informovali. Tak uvidíme co se bude dít dál.

Wedos a nTLD

Je tomu 2 měsíce, od doby, kdy se Wedos stal akreditovaným registrátorem ICANN a od tý doby sypou jednu akci za druhou. Většinou se tyto akce týkají nových domén (nTLD).

A co na to čísla?

Wedos na svém Facebook profilu píše:

Není se tak čemu divit, že po 2 měsících už jste si u nás zaregistrovali více jak 10 tisíc nových domén. Konkrétně dnes to bylo už 10360. A které jsou nejoblíbenější?
Nepřekvapilo nás, že nejoblíbenější je doména .online. Sami jí využíváme pro náš monitoring dostupnosti wedos.online. Druhá je .fun a třetí s velkým odstupem .tech.
Takže to vypadá, že se doménové akce Wedosu dost vyplácejí a lidé je registrují. I já jsem tuto akci využil a zaregistroval jsem si pár domén např. BazarDomen.online o které jsem psal v článku Domény na prodej – nový projekt
Uvidíme tedy na jaká čísla se Wedos bude postupem času dostávat. Třeba to pomůže tomu, že se o nTLD dozví i doménoví amatéři a dojde k nárůstu webů na těchto doménách s českým obsahem.
Pokud hledáte nějakou zajímavou doménu, která může být ještě volná, tak můžete mrknout na projekt VolneDomeny.xyz související článek od Draga: Volnedomeny.xyz aneb najděte volnou doménu podle slovníků

Gransy a jeho globální projekt o WP

Začnu citací z jeho blogu franta.cz

A proc vlastne nestojim o propagaci v CZ&SK ? Ja tu vlastne byznys vubec nechci delat – konkurencni prostredi me tu nebavi, nalada na trhu me tu nebavi.

No a tohle se jim naposledy dost nevyplatilo co? 🙂

O čem tedy globální projekt na WordPress je?

V podstatě o ničem. Z toho mála co víme, by se mělo jednat o možnost volby lokace nainstalovaného WordPressu, aby se snížila geografická vzdálenost pro načítání webu (obsahu) a možná asi i jeho rychlost Nicméně rychlost WordPressu, tak jako každého redakčního systému záleží i na mnoha ostatních faktorech, než je geografická vzdálenost k serveru. Na podobném principu frčí AnycastDNS, i když tam jde jen o DNS.  Zatím má Gransy tyto lokace: AU, DE, FR, JP, SG, US.

Každému, kdo umí počítat musí být hned jasné, že se to ekonomicky nemůže nikdy vyplatit. Proč? Protože weby na WordPressu staví 99% lidí, kteří mají hostingy za pár korun a hledají nejlevnější řešení na tvorbu svého webu. Proto taky zvolili redakční systém, který je zdarma a drtivá většina webů, které na WordPressu běží si vystačí s plugin, které jsou rovněž zdarma. Samozřejmě tuto úvahu lze aplikovat na český trh, jak je na tom trh v jiných zemích nevím. Ostatní, kteří tomu trošku více rozumí, tak si to hodí za nějaký CDN a frčí. Nevěřím tomu, že by někdo platil za to, aby se mu web na WordPressu načítal o pár ms rychleji, ale rád se nechám vyvést v omyl. Přeci jen jsem ovlivněn jen zákazníky z ČR a vidím, co lidi poptávají a kolik peněz investují do těchto technologií.

Jako základní myšlenka asi dobrá, ale že by zrovna někdo, kdo používá WordPress a chce ušetřit, používal tuhle službu? Nevím. Asi nemám takový přehled o zahraničních klientech, jako má Gransy. Necháme se překvapit a držím Gransymu palce. Třeba se to vyvede dobře.

Ostatní hostingy

Řada hostingů začala nasazovat na svoje servery testovací PHP 8. O tomto budu psát samostatný článek, ve kterém si ověříme, jak jsou na tuto technologii hostingovky v ČR připraveny, jako tomu bylo u HTTP/3. Jinak se na našem trhnu nic moc extra neudálo.

A co moje projekty?

Hostingy.net

Za zmínku určitě stojí nedávno provedený úspěšný prodej Hostingy.net, už jste to asi možná zaznamenali na mém Twitteru, ale mám radost, že se o tom mohu zmínit i zde.

Hostingy.net jsem nakonec po dlouhém uvažování prodal v podstatě konkurenci, které má ale rozsáhlejší záběr, než jsou jen hostingy. Vzhledem k novému majiteli si myslím, že bude web v dobrých rukou. Jsme předběžně domluveni i na nějaké další spolupráci s tímto portálem i na dalším rozvoji. Takže se moje články s největší pravděpodobností budou objevovat i tam. Částku sdělovat nebudeme, ale myslím si, že je zcela adekvátní k rozsahu projektu a času, který jsem nad ním strávil.

Alkobazar.cz

Web, který jsem v původní verzi splácal za pár hodin mě nepřestává překvapovat. V současné době je na webu přes 130 aktivních inzerátů, nejen na investiční alkohol. V systému je téměř 120 registrovaných uživatelů, kteří si mezi sebou vyměnili na 120 zpráv, takže počet celkem odpovídá. Z feedbcků od uživatelů mám informace, že se prodej daří a lidé nakupují. Svědčí o tom i fakt smazaných inzerátů z důvodu prodeje. Návštěvnost se hezky navyšuje a za poslední měsíc web navštívilo přes 11tis. návštěvníků.

Inzeráty přibývají denně a mám tu i pár lidí, kteří na provoz webu přispěli. Těm samozřejmě moc děkuji a děkuji zároveň i těm, kteří inzeráty přidávají. Bez nich by to nešlo. Web se od původní verze dost liší a v současné době bych řekl, že jsem si 50% toho co vidíte naprogramoval a upravil sám.

Abych web na prodej alkoholu jen nevychvaloval, tak tu mám i jednu věc, která mě trápí a tou je affiliate. Mám tam jen banner v sidebaru, který směřuje na Alkohol.cz

Lidi klikají, ale konverze žádná. Od spuštění mám něco přes 500 prokliků, ale konverze ani jedna. Musím promyslet jiný způsob monetizace a nebo upravit stávající formu tak, aby přivedla širší publikum, které není tolik zaměřené na investiční alkohol, protože ti všichni již Alkohol.cz znají.

Začali jsme trošku rozvíjet i blog o alkoholu, ale ten je ještě potřeba graficky doladit, protože stávající šablona není úplně odladěna na blog a příspěvky tohoto typu. Web nikdy nebyl stavěn kvůli monetizaci, ale kdyby to něco málo vydělalo, tak jedině dobře. Uvidíme, zatím se webu docela daří a začíná se hezky budovat brand – vidno ze statistik návštěvnosti a dotazů z GSC.

BazarDomen.online

BazarDomen.online je další věc, která se rozjela o trochu víc, než jsem očekával. Téma prodeje domén je mi daleko bližší, než prodej alkoholu a je to vidět i na počtu inzerátů, které jsou na webu umístěny. Web běží na stejném systému, jako Alkobazar, ale pár funkcemi se trošku liší. V současné době je na webu umístěno přes 400 domén a zaregistrováno je něco málo přes 70 uživatelů.

Na webu celkem dost pracuji a je to i vidět v sekci novinky. V plánu je spousta nových funkcí a už mám i vymyšlenou monetizaci a propagaci, jen jsem se k tomu ještě naplno nedostal.

Web neběží ještě ani měsíc a už dosahuje takového pěkného počtu inzerátů. To mě baví 🙂

Plánované funkce webu:

  • Bude umět automaticky načítat výše uvedené metriky z Ahrefs + informace z Whois
  • Bude umět hromadné přidávání domén – vhodné pro domainery, kteří mají větší počet domén
  • Nastavení notify emailů v nastavení profilu. Nyní chodí emaily po každém schválení inzerátu.
  • Bude umět návrhy domén
  • Bude zobrazovat poslední expirované a uvolněné domény, tak jak to na Twitteru spamuje můj robot @Domenovnik

Možná trošku opráším Monitoruju.net a propojím to lépe s tímto webem.

Díky za přečtení!