Ahrefs spustil nový nástroj s názvem Ahrefs Webmaster Tools a je zdarma. V dnešním článku se podíváme na to, co umí a k čemu je dobré tento nástroj využít.

Ukážu Vám rovnou i moje data a nedostatky webu Hostingy.net – dnes je to přesně měsíc od spuštění, tak abyste viděli konkrétní data a nedostatky.
Článek o spuštění Hostingy.net – Srovnávač hostingů – Hostingy.net

Co je Ahrefs Webmaster Tools ?

Je to bezplatný nástroj od Ahrefs, který ověřeným webům dokáže reportovat a analyzovat web. Analyzuje weby z pohledu on-page i off-page faktorů, které ovlivňují celkové SEO.

 

Ochrana soukromí

Na webu searchenginejournal.com se objevily dotazy, které autor článku poslal přímo do Ahrefs, aby si ověřil, jak je nakládáno s uživatelskými daty, které po povolení přístupu do Google analytics Ahrefs získá. Níže je uvádím přeložené.

 

Přístup a ověření přes GSC slouží pouze k ověření?

Ano. Ověření GSC bylo vydáno před několika týdny a je velmi pohodlnou metodou pro ověření webových stránek bez přidání DNS záznamů, nebo nahrávání souborů.

 

Využívá Ahrefs v současnosti nějaká data z bezplatných účtů?

Ne.

 

Pokud by se Ahrefs rozhodl data použít, anonymizovali by je?

Používání anonymizovaných dat je jen nápad. Zvažujeme použití anonymizovaných dat… a díváme se pouze na klíčová slova, pozice, zobrazení a ctr.

Toto je pouze nápad a zatím jsme to nezkoušeli. Data z GSC jsou zdrojem nízké kvality, protože počítají a zaznamenávají provoz robotů, stejně jako jakýkoli jiný odhad provozu poskytnutý společností Google. Proto říkáme „můžeme použít“.

 

Pokud by se Ahref rozhodl použít data anonymně, požádali by nejprve o svolení, nebo zaslali oznámení v aktualizovaném prohlášení o ochraně osobních údajů?

Jsme vždy v souladu se všemi předpisy a transparentní vůči našim uživatelům, zejména pokud jde o etické problémy.

 

Tolik tedy k ochraně soukromí a informacím o tom, jak Ahrefs nakládá s daty z GSC/GA. Je to nejjednodušší způsob ověření vlastnictví webu, bez nutnosti změny DNS záznamů (např. přidáním TXT záznamu), nebo nahráním ověřovacího souboru na FTP, jak již bylo zmíněno výše. Nyní se pojďme podívat na to, co Ahrefs Webmaster Tools umí a k čemu jej můžeme použít.

 

Webmaster Tools – Panel nástrojů

Základní nabídka nástrojů obsahuje:

 • Health Score
 • Domain Rating
 • Referring domains
 • Backlinks
 • Organic Traffic
 • Organic Keywords
 • Disavow links tool

Nejprve je ale potřeba přidat si svůj web/projekt.

 

Přidání nového projektu

Přidání nového projektu k analýze je velice jednoduché. Stačí kliknout na ikonu „+ New project“ a postupně projít pár kroky k úplnému nastavení:

 

Importování z GSC

Jednoduše povolíte aplikaci Ahrefs přístup do GSC a vyberete projekt, který chcete naimportovat:

Projekt se Vám zařadí hned na titulní stranu a Ahrefs ihned začne Váš web crawlovat.

 

Můžete se rovnou podívat i na stav crawlu, kde krásně vidíte stav procházení:

 

Manuální ověření

Kromě výše zmíněného ověření přes GSC můžete využít i manuální ověření projektu.

 

Manuální ověření můžete provést těmito způsoby:

 • DNS záznam – Klasické ověření přes TXT záznam v DNS.
 • HTML souborem – Nahrání ověřovacího souboru na FTP webu.
 • HTML tagem – přidáním HTML tagu (meta) do hlavičky webu

 

Po ověření se Vám projekt zařadí ihned na hlavní stránku, jako v případě ověření přes GSC. Po kompletním nacrawlování Vám přijde email a můžete si zobrazit informace o Vašem projektu.

 

Projekt v Ahrefs Webmaster Tools

Přehled projektu

Na titulní straně projektu máte ihned vypsané základní informace o webu:

Všechno krásně roztříděné a když si náhodou nebudete vědět rady s tím, co která funkce či přehled znamená, tak u většiny z nich je malý otazník, který Vám vše vysvětlí 🙂

 

Problémy projektu

Celý přehled projektu si můžete stáhnout v PDF – můj ukázkový si můžete stáhnout ZDE.

U mého projektu vidíme hned na první pohled několik nedostatků na které upozorní Ahrefs Webmaster Tools i v přehledu projektu:

Veškeré problémy jsou roztříděny do kategorií: Vše, Chyby, Varování, Oznámení a můžete si je krásně podle závažnosti problému vyfiltrovat a zobrazit.

 

Hned vidím, že jsem včera zapomněl přegenerovat sitemapu a nechal jsem v ní staré URL, které již neexistují, ale v sitemapě jsou stále zaneseny, což je samozřejmě špatně.

Sitemapu tedy přegeneruji a považuji tento problém za vyřešený. Podíváme se na další věci, které Ahrefs Webmaster Tools umí.

 

To-do list

Velice zajímavá funkce. Využít jí můžete například pokud Vám chybí meta description u některých stránek a můžete si vytvořit k příslušné chybě/úpravě webu interní To-do list:

Všechny položky, které přidáte do To-do budete mít hezky v přehledu a můžete si samozřejmě nastavit i to, že jsou již vyřešeny.

Všechny položky z To-Do listu můžete snadno exportovat do XLS a můžete je například poslat někomu, kdo se o úpravu webu stará.

 

Crawl log

Crawl log jsme probírali u přidávání projektu. Jsou zde zanesena veškerá data, která Ahrefs Webmaster Tools zaznamenal a URL, které prošel.

Crawlování můžete kdykoliv manuálně spustit z této sekce.

 

Bulk export

Sekce hromadných exportů. Zde si můžete krásně stáhnout všechny exporty z jednoho místa:

Stáhnout si můžete informace o URL, linky, stavové kódy, pravidla pro roboty a info canonical.

 

Ahrefs Webmaster Tools nástroje

Page explorer

Jednoduchý přehled a filtrování nacrawlovaných stránek. Můžete volit mezi všemi známými filtry:

 

Link explorer

Jednoduchý a přehledný link explorer ve kterém najdete všechny linky na webu (interní) a i externí, které odkazují z Vašeho webu. V přehledu rovněž ihned vidíte nedostatky, které mohou odkazy mít.

 

Internal link opportunities

Nástroj pro příležitosti interního prolinkování. Tyto odkazy mohou uživatelům a robotům pomoci přejít na související stránky na Vašem webu a vyhledávací stroje budou ve svých algoritmech hodnocení používat signály odkazů, jako je anchor text, okolní text a další.

Tento nástroj funguje tak, že bere 10 nejlepších klíčových slov, podle provozu, pro každou stránku s hodnocením na Vašem webu a hledá zmínky o těchto klíčových slovech na Vašich dalších stránkách. Pokud již mezi stránkami existuje, odkaz nenavrhuje.

Měli byste přidávat interní odkazy na související obsah, pouze pokud to má v daném případě smysl. Možná nebudete chtít odkazovat na každý návrh a to je v pořádku! Pokud zjistíte, že máte na stránce příliš mnoho odkazů a že odvádějí pozornost uživatelů, nebo odvádějí lidi ze stránky, na které se nacházejí, můžete ignorovat doporučení.

Pro tento nástroj nemám dostatek dat, tak přikládám screen z Afhrefs nápovědy pro lepší vysvětlení.

 

Structure explorer

Tento nástroj ukazuje distribuci stavových kódů HTTP v různých částech Vašeho webu. Pokud vidíte vysoký podíl stavových kódů nebo časových limitů HTTP 4xx a 5xx, tak byste se na to měli zaměřit a opravit tyto problémy. Můžete také zkontrolovat nezbytnost přesměrování 3xx. V podstatě se jedná o grafickou vizualizaci statových kódů, na které crawler narazil při procházení Vašeho webu.

 

Webmaster Tools – Site Explorer

Další nástroje mimo projekt, ale vázané na projekt asi každý, kdo Ahrefs používá zná.

Na záložce Site explorer naleznete veškeré informace o zpětných odkazech, které pro Váš web Ahrefs má. Na tyto nástroje, které se týkají off-page optimalizace se podíváme v příštím článku.

 

Doplňující dotazy pro Ahrefs Webmaster Tools

Pro kolik webů mohu AWT použít?

 • AWT můžete použít na neomezeném počtu ověřených webových stránek.

Existuje limit na to, kolik stránek mohu procházet?

 • Ano, získáte 5 000 kreditů na procházení na projekt za měsíc. Tyto kredity se vyčerpají, pouze když procházíte stránku HTML se stavovým kódem 200, takže další adresy URL, jako jsou rozbité adresy URL, přesměrování nebo jiné zdroje než HTML se nepočítají.

Mohu pomocí AWT zobrazit všechny zpětné odkazy svého webu?

 • Ano a můžete dokonce exportovat až 1 000 řádků na sestavu a 10 000 řádků měsíčně.

Mohu pomocí AWT zobrazit všechna klíčová slova mého webu?

 • Ano v jejich indexu Vám ukážou všechna klíčová slova. Můžete také exportovat 1 000 řádků na sestavu a 10 000 řádků měsíčně.

Mohu později upgradovat svůj účet AWT na prémiové předplatné Ahrefs?

 • Ano. Ze svého účtu AWT se můžete zaregistrovat k prémiovému balíčku Ahrefs.

Dostanu to jako platící zákazník Ahrefs?

 • Funkce AWT jsou obsaženy ve všech balíčcích předplatného Ahrefs. U ověřených webů získáte dalších 5 000 kreditů za procházení měsíčně ve službě Site Audit a některá omezení zrušena v prohlížeči stránek.

Liší se nástroje (nebo data) v AWT od nástrojů v Ahrefs?

 • Nástroje a data jsou stejná. Předplatitelé Ahrefs však budou mít vyšší datové příděly a přístup ke všem jejich prémiovým nástrojům. Plány předplatného Ahrefs Vám navíc umožňují analyzovat konkurenční weby (neověřené weby).

 

Při psaní tohoto článku jsem na svém webu našel tolik nedostatků, že se mi nástroj opravu hodí a budu jej pravidelně využívat u svých webů a i u webů svých klientů.

Podobných nástrojů jsou sice mraky, ale myslím si, že Ahrefs je zárukou kvality. U nás poskytuje podobný nástroj SEOwebmaster.cz o kterém jsem psal v jednom z předchozích článků.