Spam ze schránky [email protected]

30.12.2012 většině majitelům webů, kteří se zaregistrovali na firmy.cz přišel hromadný spam. Co tento spam vyvolal se můžete dočíst v tomto článku.

Lidská demence nezná mezí a proto tento spam ovládl diskuse na velkých fórech a na některých blozích. Jedná se o falešné oznámení, že na webu se objevuje nežádoucí obsah a že může odesílateli poškodit počítač.

Email

Dobrý den,

chtěla jsem se podívat na Vaše stránky http://www.sidlo.biz, které mi našel Google, ale vyskočila na mě hláška, že mohou poškodit můj počítač. Používám Firefox a dříve se mi to nikdy nestalo.
Můžete mi prosím poradit? Do přílohy jsem zkopírovala obrazovku, když na mě ta hláška vyskočila, abyste si mohli udělat představu.

S pozdravem

Eva Dvořáková

Samotný email obsahuje i přílohu v .DOC formátu, ve kterém je skrytý odkaz. Po kliknutí na odkaz pak uživatel potvrdí, že daná emailová schránka je funkční a je otevřená dalším spamům.

Není to nic neobvyklého, takových spamů chodí tisíce měsíčně. Ale to bychom nesměli být v Čechách, aby se nedělo něco extra.

Na Webtrhu se ihned rozjela diskuse plná hloupých příspěvků, které obsahují ty samé informace, že někomu přišel tento email a co s ním má dělat. Neuvěřitelné co napáchá jeden blbý spam v období, kdy každý dělá hovno a fláká se doma, nehledě na to, že se stačí podívat z jaké adresy daný email přišel [email protected]

Na závěr výtažek z diskuse, který mě přesvědčil o tom, že mám tento článek napsat.

[singlepic id=34 w=320 h=240 float=]

Nebudu se vás ptát, jestli jste tento email rovněž obdrželi, ale spíše se zeptám, co říkáte na takovou přehnanou reakci některých lidí na tento spam. Myslíte si, že by tito lidé měli i nadále pokračovat v online podnikání, když nerozeznají blbý spam od normálního emailu ?

Posted by
Wladass

Programátor, domainer, affilák, ex-flákač. Majitel jedinečného projektu Monitoruju.net a Alkobazar.cz. Sleduj můj profil i na Twitteru.

23 Comments

 1. On to není formát .DOC, ale HTML s .DOC příponou a jeho genialita spočívá v bezchybné češtině a také v tom, že mnoho uživatelů neočekává, že by .DOC soubor mohl někam předat využitelnou informaci, což se v tomto případě stalo. Jen ten cílový server je naštěstí nějak zahlcen…

 2. Díky za článek, který mi dnes pomohl. Přišel mi email ze zmiňované adresy, ale před jeho otevřením jsem se pokusil najít adresu ve vyhledavači a tak jsem se sem dostal … 🙂

 3. neobvyklost je nejen v češtině ale především v citaci vaší vlastní webovky a získání dat z českého serveru tze pojmenování „diskuse plná hloupých příspěvků“ není zrovna na místě. A pokud ano týká se to i tohoto článku…

  1. Nesouhlasím. Co je složitého na vyparserování emailů z firmy.cz včetně URL ke kterému patří ?

   1. slozite to zrejme bohuzel neni, ale obvyle (dosud) take ne .)

 4. mne podobný bullshit tiež prišiel, ale bola mi podozrivá tá e-mailová adresa tak som to považoval za spam,

 5. Mě tento email taky přišel, obsah mi přišel hned podezřelý ale odesílatel ještě víc. Bohužel jsem osobu stejného jména před lety potkala. Její používaná kineziologie je možná ještě víc škodlivá než jeden blbý spam v PC.

 6. Noo, horší je to se standardními zákazníky, včera mi nejvyděšenejší zákaznice psala, jak si můžu dovolit mít její web zavirovaný, že na tmo ztratila potencionální zákaznici… Tenhle a díky té kupě blbých diskusí jsem měl alespoň v rukách „důkazy“, že si opravdu nevymýšlím, že žádná Eva Dvoříkopvá potencionální zákaznice neexistuje….

 7. Přesně tento spam jsem dnes řešil v práci. Opravdu na to bylo docela dost reakcí.

 8. jak rika wladass, ta diskuse byla hloupa – tak proc ji tak nenazvat? SPAMy jsou soucasti internetu, ale to, aby do diskuse hned nekolik diskuteru napsalo „me to prislo taky…“, je vazne ponekud prehnany. me osobne „rozbil“ komentar o FBI, to uz jsem opravdu dlouho necetl 😀
  —————————–
  http://www.zivotvenku.com

  1. Tak to je trošku přihlouplá odpověď rpet. Pokud je Vaší oblastí práce s PC a vše co je s ní spojeno tak byste měl vzít v potaz, že né každý je kovaný v této oblasti. Já se taky na Vás nevytahuju, každý máme nějakou práci a objekt svého zájmu. A vsadím se o co chcete, že ve své oblasti Vás utáhnu na zcezené nudli během první otázky. Tak si příště rozmyslete co napíšete.

 9. Vážení přátelé,
  e-mail od Evy Dvořákové mi také přišel. Ovšem nevím jaký to má vliv a také jak tomu čelit. Samozřejmě jsem naletěl. Domníval jsem se, že se jedná o nějakého mého potencionálního zákazníka, nebo od studentky, které u mě někdy dělají praxi. Přístup na moji adresu je veřejný stačí otevřít živnostenský rejstřík. Komunikuji přes internet pracovně s několika desítkami lidí. Nemohu udělat žádnou blokaci. Od té doby mi žádný spam nepřišel.

  Pokoj Vám
  Vladimír Došek

 10. Tak rovnez jsem se stal cilem utoku. Ale hned v prvni chvily mi bylo divny kde vzala moji mailovou adresu kdyz se nedostala na stranky. Tak jsem nejprve zagooglil a hned se dostal sem. Diky

 11. Nemyslím si, že člověk který nerozezná takovýto spam by měl končit s online podnikáním, těch důvodů proč naletěl může být spousta. Každopádně hodně povedenej spam… Já jsem taky naletěl, i když mě to přišlo hodně divný a v rozespalosti a útlumu po uběhnuvším volnu jsem na to odpověděl 🙂 Spíš mě fascinuje omezenost některých lidí (třeba ten pán, který na autora hned chce posílat na FBI). Tito lidé by měli skončit s podnikáním vůbec, protože s takovými individui pak jednat, je na prasknutí přirození při nejmenším.

 12. Takovýhle spamů dostávám denně hodně a nechává mě to klidným. Ani to nemusím číst a mažu, proto nechápu jak někdo může kvůli takovéhle blbosti rozpoutat takovou diskuzi.

 13. Jo tento spam je fakt důkazem nikdy nekončící vynalézavosti jak nám obyčejným lidem ztrpčovat život. Starám se o web http://www.robex-dk.cz a nebýt toho, že mi e-mail přišel i na úplně jinou doménu, kterou spravuji také, tak jsem málem naletěl a sepisoval odpověď aby mi odeslal znovu screenshot a napsala verzi FireFoxu popř. i antiviru. Již několikrát nám totiž podobní neřádi odstavili webovky. Naštěstí teď je to už pojištěné na jiné úrovni aa hrozba minimalizována. V tomto případě by stejně o nic nešlo a E-mail se dá zjistit i daleko jednodušeji 🙂

  K hlavní otázce: domnívám, že reakce se může zprvu zdát stupidní, ale nějaký čas nad tím strávíte, než příjdete na to že je to Spam. Na starosti mám více než 15 našich doménových e-mailů a každý den se probírat mnoha nesmysly patří k mé práci, avšak že bych z toho byl nějak nadšený … to teda nejsem! Kdyby to šlo, tak ať na ně klidně naběhne FBI 🙂 Stejně jako v čechách máme zřízený UOOU, kde je na udání Spamera i formulář… a skutečně se o to zajímají a občas i řeší. Nemyslím tím, že když mi někdo napíše slušný e-mail se zajímavou nabídkou, že bych ho hned někde pranýřoval, ale zjevné bludy a nesmysly zbytečně ubírají online podnikatelům, jak někdo výše psal, jednoduše čas.

  Jde o to za včasu rozpoznat blbost, ale u tohoto e-mailu to jde relativně těžko. Díky za tolik reakcí, alespoň si díky tomu může člověk vygooglit, že je to blbost.

  A ještě k části: Není to nic neobvyklého, takových spamů chodí tisíce měsíčně. Ale to bychom nesměli být v Čechách, aby se nedělo něco extra.

  Ano je dobře, že se děje něco extra. Když se vcítím do majitele webovek, kterému za den dělají třeba obrat okolo 30 tis. a zákazník mu napíše, že mu vyskočí všem známá hláška, tak hned pranýřuje ITka. Ono nevěnovat se takovému e-mailu od na první pohled normálního zákazníka, tak bych skutečně mohl přestat podnikat na netu nee?

  A že si nejsem schopen zapamatovat všechny zákazníky, tak to vzkutku nejsem. A aby mi bylo podezřelé, kde na mě vzali e-mail, to mi také není..třeba na Firmách.cz a nebo pomocí dalších 20 tis. odkazů.

  Jen je škoda, že vynalézavost Spamerů bude vždy před vynalézavosti slušných lidí!!!

 14. Dobrý den,

  také jsem obdržela tento mail a naletěla jsem, ale na druhou stranu jsem si aspoň zkontrolovala funkčnost našich stránek na všech internetových prohlížečích. Dokonce jsem byla tak slušná, že jsem paní i odepsala. Člověk nenadělá nic, adresa mi zas tak divná v dnešní době nepřišla. Pro mě je klient důležitý, protože s ním běžně pracuji a díky tomu, že i školím, tak nemohu vědět, zda se náhodou nejedná o posluchačku.

  Krásný den a vše nejlepší v novém roce

  Klára Mencl

 15. Ono když se podíváte na to, jak jsou řešeny stránky jako Firmy.cz, Najisto.centrum.cz, odkud údajně pocházel maillist této slečny, nemůžete se divit, že se někdo nechá k takovéto akci zlákat. Zmíněné stránky si bohužel přímo samy říkají svou koncepcí o vykradení. V porovnání se stránkou Penziony.cz (která poskytuje informace nikoliv o firmách, ale o penzionech – přesto nabízí stejně velmi rozměrnou databázi emailových adres) jsou nešťastně řešeny iterací jednoho čísla v URL adrese… a stáhnout si databázi emaílů je otázkou několika minut programování a poté několika hodin jednoduchého zcela automatického parsování nějakým svižnějším strojem.

  Kdyby to někoho zajímalo, napsal jsem k tomu krátkou poznámku na svůj blog, aneb jak získat 40 000 emailových adres snadno a rychle. Je to bohužel trošku smutné, že si to neumí ošetřit např. blokováním vysokého počtu dotazů z jedné IP adresy (neměl jsem problém provést třeba 2500 dotazů z jedné IPv4 za minutu) nebo minimálně komplikovanějšími URL, které přitom vůbec nemusí ztratit na kráse, ba naopak (viz řešení penziony.cz).

 16. Taky bych naletěla…. Naše stránky jsou stránkami mateřského centra a věřila jsem, že se něco takového může stát. Odesílatelka je žena a to mě utvrdilo, že to může být potenciální klientka :)) Naštěstí mám inteligentní antivir a ten odkaz zablokoval… Uff. Jo, a nemyslím, si, že bych byla amatér v oblasti IT…

 17. Také jsem byla tak slušná a odepsala, protože jsem myslela, že je to zákaznice, která mi volala den před tím ohledně svatby…a řekla jsem ať se podívá na stránky a FB…Dneska jsem v práci zjistila, že nám to přišlo celé ulici….

 18. Taky to přišlo. Osobně polovinu emailů čtu na půl oka, takže se vůbec nedivím, když to někdo otevře. Navíc spamů s rozumnou češtinou nechodí zrovna moc. Osobně bych tady lidi za otevření nijak nehanil, stát se to může absolutně každému.

 19. Taktéž jsem slušně odpověděl že je chyba na její straně… přílohu jsem neotevíral, ani nevím že tam nějaká byla. Odpovídal jsem asi po týdnu a to byla schránka dávno smazána 🙂

Leave a Reply