Od března, konkrétně od 23.3.2020, máme změnu v expiraci .cz domén o které jsem psal v článku: Dočasná úprava expirace .cz domén

Nyní tenhle nesmysl konečně končí. Vzhledem k tomu, že jsem původní článek psal pro Gigaserver, tak jsem si musel odpustit moje poznámky k této „skvělé“ změně.

Dnes si povíme, jak velký nesmysl to byl a co to (ne)způsobilo a komu to (ne)pomohlo.

 

Změny od 24.3.2020 končí

Změna, která nastala 24.3.2020 od 0:00 bude končit tento víkend. Konkrétně se jednalo o prodlouženou ochrannou lhůtu u českých domén z 60ti na 90 tj. pokud doména nebyla uhrazena, tak byla uvolněna k registraci (v případě neprodloužení) až 91. den a ne 61. den, jako tomu standardně bylo. Byla rovněž navýšena i doba, po kterou byla doména funkční a zařazena v DNS z původních 30ti dní na 60dní.  Toto opatření je dle CZ NIC dočasné a je zapříčiněno situací kolem COVID-19.

 

Původní oficiální zpráva:

S ohledem na stávající situaci, která je spojená s bezpečnostními opatřeními proti šíření onemocnění COVID-19, rozhodlo vedení sdružení CZ.NIC o prodloužení funkčnosti nezaplacených domén s koncovkou .cz, a to z 30 na 60 dnů. Je to dočasné řešení, které platí do odvolání, a koncovým držitelům českých domén má pomoci v případě, že se ocitnou v situaci, kdy nemohou standardně prodloužit platnost své domény. Sdružení CZ.NIC aktuálně spravuje více než 1,3 milionu domén s koncovkou .cz.

„Prodloužení platnosti internetové domény by nemělo být tím nejdůležitějším, co by měli nyní uživatelé řešit. Proto jsme se rozhodli upravit naše systémy tak, aby nezaplacená doména a služby na ní napojené nepřestaly fungovat po 30 dnech, jak tomu bylo dosud, ale až za 60 dnů. Věříme, že tato změna pomůže lidem a firmám, které jsou kvůli karanténním opatřením ve složité situaci a nefunkční doména a na ní navázané služby, jako jsou web či e-maily, by pro ně mohly představovat velký problém,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Internetová doména je po termínu, do kterého měla být prodloužena a tedy za ní měl držitel zaplatit, ještě 90 dnů (60 dnů je doména plně funkční, 30 dnů je vyřazena z DNS a tedy již nefunguje) v takzvané ochranné lhůtě. Až po uplynutí této doby je tato doména definitivně zrušena a nabídnuta pro další, novou registraci.

 

Jak nesmyslně od 24.3.2020 nastavili pravidla, tak nesmyslně je i vrací do původního znění.

 

Původní 60ti denní ochranná lhůta

Změna proběhne tak, že domény, které expirují do 2.8.2020 včetně budou
mít ještě lhůtu 90 dní, která jim takto doběhne.

Domény, které expirují od 3.8.2020 dále již budou mít nastavenou
standardní 60 denní ochrannou lhůtu.

 

Znamená to tedy, že se od 3.8.2020 opět dočkáme ochranné lhůty, která bude 60 dní a domény, které nebudou prodlouženy bude moci registrovat 61.den – namísto stávajícího dočasného 91.dne.

Původní změna měla za důsledek to, že celý měsíc nebylo možné registrovat expirované domény, protože žádné neexpirovaly. Měsíc mi tedy nefungovaly oba weby a nikdo ani domény neodchytával a celý český doménový trh si mohl vzít měsíc volno 🙂

 

Myslíte si, že prodloužení ochranné lhůty mělo nějaký zásadní vliv na české domény? Počet prodloužených? Počet uvolněných?

Samozřejmě, že nemělo 🙂 Tak si jen dejte pozor, ať vám nějaká doména v srpnu neuteče.

 

Kategorie:

Domény,

Aktualizováno: 28. 7. 2020