Není to tak dávno, kdy v Gransy oslavovali 17té místo ze 40ti testovaných služeb pomocí nástroje dnsperf.com o tom jsem ostatně psal v článku: Rychlejší DNS s českou službou? Představujeme Anycastdns.cz a to bylo na začátku tohoto roku. Od té doby ušla tato služba velký krok, bylo přidáno mnoho nových nodů po celém světě a nyní nepatří mezi průměrné služby tohoto typu, ale dle statistik je rovnou ta nejrychlejší a nejlepší služba!!

Co je AnycastDNS?

Pomocí  Anycast DNS sítě můžete zrychlit Vaše DNS. Za pomocí směřovačů a směřovacích tabulek docílí toho, že požadavek klienta na konkrétní server je veden nejkratší cestou (síťovou) k danému serveru v nejbližší lokalitě.Tím se zkracuje doba propojení uživatele s cílovým serverem a snižuje se tím latence a zvyšuje se rychlost načítání stránek.

 

Rozdíl mezi Unicast DNS a Anycast DNS

Unicast DNS

Unicast DNS je standardní síť, tak jak jí znáte. Většinou to bývá tak, že IP adresa náleží pouze jednomu serveru, podle jeho fyzického umístění. Vzhledem k tomu, že požadavek na DNS může být posílán klidně přes půl světa a to samozřejmě chvilku trvá, není toto řešení v dnešním světě vhodné. Nevýhoda těchto systémů spočívá právě v tom, že záznamy jsou fyzicky umístěny pouze na jednom místě. V případě nadměrné zátěže se nemůže tato zátěž rozložit na několik běžících serverů, ale pouze na jeden. Hůře se zde eliminuje či zmírňuje útok pomocí DDoS (wiki: DDoS).

 

Anycast DNS

Anycast DNS síť má na rozdíl od předešlé unicast sítě daleko složitější strukturu. Vzhledem k tomu, že v Anycast DNS může mít několik serverů stejnou IP adresu, tak se zde snadněji balancuje se zátěží, která se může rozložit v případě potřeby na více DNS serverů. V případě výpadku serveru s DNS záznamy, se požadavek zpracuje na jiném serveru, což má za důsledek téměř 100% dostupnost.

Díky geografickému rozložení serverů po celém světě dokážeme zajistit daleko nižší latenci a rychlost načítání stránek. Vždy se díky směřovacím tabulkám dotazuje server, který je nejblíže návštěvníkovi (bohužel sítově a ne geograficky). Nestává se tedy, že by se návštěvník z Evropy dotazoval na server, který je fyzicky umístěný v Americe, ale bude nasměrován na jejich nejbližší server podle jeho lokality.

 

 

Výhody Anycast DNS

  • Rozložení zátěže podle potřeby
  • Vysoká dostupnost
  • Znatelně snížená latence
  • Plná redundace
  • Rychlejší načítání stránek odkudkoliv na světě

 

Zajímavosti o AnycastDNS.cz

  • V současné době mají 66 nodů po celém světě
  • Servery umístěny ve 41 státech světa – Seznam lokací
  • Globální latence dosahuje 19 ms
  • Různí pokytovatelé ISP

 

Je to dle mého paráda, že se česká služba takto dostává do zahraničí a navíc je vidět. Dokonce je lepší, než služba od CloudFlare, WordPress, nebo dokonce DigitalOcean.

Kategorie:

Novinky, Rychlovky,

Aktualizováno: 11. 9. 2020