Není to tak dávno, kdy jsme spustil samostatný web, který vypisuje expirované domény po jednotlivých dnech. V dnešním článku bych vám rád tento web oficiálně představil a něco si povíme i o expiraci .cz domén a něco málo o odchytech domén.

Co je expirovaná doména?

Expirovaná doména je v podstatě volná doména, kterou původní majitel neprodloužil a byla uvolněna k registraci. Jednotlivé domény mají různé ochranné období, ve kterém lze doménu ještě prodloužit, aby nebyla smazána a uvolněna k registraci.

 

Expirace .cz domény

Ochranná doba u .cz domény je aktuálně nastavena na 60 dní. Doména se tedy neruší následující den po vypršení platnosti, ale doména vstupuje do tzv. ochranné lhůty, po kterou ještě nějaký čas plně funguje (30 dní), poté je doména vyřazena z DNS a tváří se, jako volná = není na ní vidět obsah.

Poté stále běží již zmiňovaná ochranná lhůta, které trvá ještě dalších 30 dní. V tomto období lze doménu ještě za udržovací poplatek u daného registrátora prodloužit. Po prodloužení se zpět nastaví NSSET a doména je opět generována do zóny DNS a může se na ní opět zobrazovat obsah.

V případě, že doménu majitel neprodlouží během těchto 60ti dní, tak 61. den dojde k jejímu zrušení. Ve whois se u domény zobrazí informace: Určeno ke smazání a ještě tento den dojde k jejímu smazání a uvolnění k registraci.

 

Jak zjistit expiraci .cz domény

Expiraci domény a údaje o doménách zjišťujeme zásadně z registru. Pro českou doménu tyto informace naleznete na adrese www.nic.cz

To políčka s názvem vyhledat v registru domén napíšeme název domény bez www a https/http například wladass.cz a zobrazíme údaje o doméně.

V řádku Datum expirace vidíme údaj 20.04.2020 to znamená, že to je den do kterého je doména aktuálně prodloužena.

K úplnému smazání by tedy došlo 61. den po expiraci čili 20.06.2020

 

 

Expirace .eu domén

Ochranná doba u .eu domény

Ještě si přiblížíme, jak funguje ochranná lhůta u .eu domény. U .eu domén funguje tzv. karanténa .eu domény. V případě, že doména není prodloužena do data platnosti, tak vstupuje do karantény. Karanténa znamená, že se na doméně již nezobrazuje obsah, ale lze ji ještě prodloužit a obsah obnovit.

Za obnovení domény z karantény se v současné době účtuje poplatek stejný, jako za její prodloužení, ale nebylo tomu tak vždy. V dobách minulých byl poplatek za obnovení domény z karantény mnohonásobně vyšší , než poplatek za prodloužení. Obnovení domény z karantény se tedy velmi prodražilo.

 

Expirace generických domén

Ochranná doba u generických domén (COM, NET, INFO, ORG, BIZ)

Ochranná doba u generických domén se liší od ochranných lhůt ostatních domén. Je rozdělena na 3 fáze. Po expiraci na cca 30 dní nastává u domény tzv. Renewal Period/Grace Period kdy je doména nefunkční, ale lze ji za běžný poplatek prodloužit a znovu aktivovat.

Po uplynutí této doby se doména dostává do fáze Redemption Period v tomto období lze doménu prodloužit za vyšší poplatek, který má každý registrátor nastaven jinak. Prodloužení v Redemption Period stavu je zdlouhavé a dražší a pravidla se liší podle registrátora.

Pending delete – po uplynutí doby cca 60ti dní doména spadá do stavu Pending delete. V tomto období může být kdykoliv smazána a je opět uvolněna k registraci.

 

 

Expirované .cz domény

Vzhledem k tomu, že CZ NIC neposkytuje tyto údaje a neumožňuje ani přístup do DNS zóny českých domén, tak je potřeba se poohlédnout jinde. Rád doporučil svůj web a to Monitoruju.net na kterém mimo jiné naleznete i expirované domény. K dispozici je i řada nástrojů k těmto doménám a to například vyhledání domény podle klíčového slova a nebo archiv expirovaných domén, který sbírá domény již od 1.12.2012. 

Nicméně bych Vám rád představil svůj nový web, který běží na adrese expirovanedomeny.cz jehož funkce popíšu níže.

 

Expirované .sk domény

U našich sousedů je to o něco jednodušší, protože SK NIC poskytuje přímo výpis DNS zóny v textovém souboru. Tento soubor je denně aktualizovaný a zobrazuje následující záznamy:

Celý textový soubor si můžete stáhnout ZDE seznam expirujících domén si pak může doma udělat každý 🙂

 

Expirované generické domény (COM, NET, INFO, ORG, BIZ)

Nástrojů na sledování expirovaných generických domén je na internetu spousta. Já osobně využívám Expireddomains.net. Web je jednoduchý a přehledný. Dokonce umí i spoustu ostatních domén a i .cz, .sk.

 

 

Expirovanedomeny.cz

Konečně se dostáváme k mému novému webu expirovanedomeny.cz který jsem před časem spustil. Jedná se o web s velice jednoduchou grafikou, kde je hned jasné, co na webu naleznete. Databázi má stejnou, jako Monitoruju.net ale v zásadních věcech se liší.

 

Zpětné odkazy

U domén, které jsou volné a máme k nim potřebná data, se nyní zobrazují informace o zpětných odkazech.

Odkud data pocházejí, to se časem dozvíte 🙂

 

Návrhy na domény

V případě, že je doména obsazená a chtěli byste doménu se stejným názvem, ale jen s jinou koncovkou, tak vám tyto návrhy rovnou vypíšeme u jednotlivé domény.

Můžete zvolit rychlou registraci domén .eu, .sk, .com, .net, .org

Využít můžete rovněž funkce, která odkazuje na ceník domén z webu Monitoruju.net

 

V plánu mám vytvoření systému, který bude nabízet u expirovaných domén i ranky z MOZu či Ahrefs. Ještě hledám vodné řešení, vzhledem k velkému počtu domén v databázi.

Kategorie:

Články,

Aktualizováno: 22. 2. 2020