Další společnost zřejmě zpřísní pravidla pro odchyty domén. V dnešním článku se podíváme na to, jak se tato situace dotýká .uk domén

Odchyt .uk domén

Jak probíhá odchyt domén?

V současné době probíhá vymazání .uk domén stejně, jako v  registru CZ NIC tj. domény jsou uvolňovány náhodně během dne.

Dochází tak k celodennímu náporu a spamování requestů na back-end registru a k přetěžování jejich serverů. Po zjištění informací o tom, že je doména volná začíná spam o registraci domény, což rovněž zahlcuje registr a zatěžuje jejich servery.

V podstatě se jedná o menší DDOS útok, kdy požadavky na zjištění dostupnosti domén střídají požadavky za registraci domény. Domény jsou pak zaregistrovány během několika vteřin a běžný uživatel nemá šanci je ručně zaregistrovat a odchytit.

Asi 0,7% domén odstraněných každý rok, což odpovídá asi 12 000 z 1,76 milionu, jsou znovu zaregistrovány během pár vteřin po jejich uvolnění tvrdí Nominet.

 

Opatření Nominetu

Všem výše zmíněným problémům chce Nominet zabránit. Nominet navrhuje dvě řešení:

Vytvoření aukcí žádaných domén, aby nedocházelo k jejich uvolňování, ale byly by umístěny do aukce a došlo by ke snížení počtu requestů na registr. Tyto aukce jsou často viděny u nově spuštěných TLD.

Druhou možností je zvýšení poplatku za spučasné připojení EPP připojení pro ty, kteří domény chytají. Stejně tak, jako to nově udělal CZ NIC. Odchyty domén by tedy byly finančně náročnější a na nadlimitní EPP požadavky by se platily větší peníze. 

V současné době dostává každý registrátor šest EPP současných připojení. Podle návrhu nazvaného „Ekonomicky řízený přístup k doménám, kterým končí platnost“, si budou moci koupit další šarže po šesti za 600 GBP, maximálně však 10 šarží nebo 6 000 GBP.

Bez ohledu na to, jaká možnost vyjde v platnost, chce Nominet zvýšit šanci předvídatelnosti času, ve kterém dojde k uvolnění .uk domény. Podobně to má třeba SK NIC, ale o tom rovněž jindy.

Uvidíme, jak celá situace nakonec dopadne. Interesované skupiny mají možnost se do 14.8.2020 vyjádřit a diskutovat o této problematice viz. Nominet

Odchyt .cz domén

Po zavedení nesmyslných pravidel ze strany CZ NIC nedávno zrušil tuto placenou službu i Subreg. Kdy napsali:

Važení zákazníci,

s okamžitou platností jsme ukončili poskytování služby odchytu domén (backorder) a to minimálně do doby, než dokončíme připravy na rozšíření nabídky služby pro další TLD, nicméně dokud nenastanou změny v přístupu CZ-NIC registru, u domén .CZ tuto službu již poskytovat nebudeme.

Děkujeme za pochopení.

Odkaz na příspěvek na Facebook stránce Subreg.cz

U nás je současná situace taková, že odchyty domén si rozdělují dvě hlavní entity a „zbytek“ rozeberou další dvě a nějaká promile se možná dostane na obyčejné smrtelníky. Konkrétní jména a případy se dozvíte v dalším článku. Dnes o tom psát nechci, ale informací je tolik, že vystačí na samostatných článek týkající se odchytu domén.

Kategorie:

Domény,

Aktualizováno: 16. 7. 2020